Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
zablokování mého účtu
Otázka
Dobrý den.Prosím o radu.Můj syn má přítelkyni která má více dluhů a na jeden má již exekuci.Všechny tyto dluhu si udělala v době kdy jsme se ještě neznali.Nyní májí jedno společné dítě.Ŕodičovský příspěvek si nechala posílat na synovo účet.Může exekutor zablokovat synovo účet?Děkuji za odpověd.
Odpověď
Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se ptáte, zda může exekutor zablokovat synův účet v situaci, kdy si na něj nechává jeho přítelkyně zasílat rodičovský příspěvek. Zároveň uvádíte, že syn dlužníkem na rozdíl od přítelkyně není.
Z judikatury bylo dovozeno, že exekucí smí být postižen pouze účet, jehož majitelem je povinný, přičemž povinným je nejčastěji dlužník. Je však důležité si uvědomit, že osobou povinného se za určitých podmínek může stát také ručitel, spoludlužník či manžel. Zároveň platí, že prostředky vložené na účet mohou být postiženy až do výše vymáhané pohledávky s příslušenstvím.
V situaci kdy si dlužník nechává zasílat peníze na účet jiné osoby např. svého přítele, který není v roli povinného nemůže být na jeho účet nařízena exekuce přikázáním pohledávky z účtu. Není však vyloučeno, že by se exekutor mohl snažit o postižení účtu druhé osoby (Vašeho syna) z titulu tzv. postižení jiných majetkových práv.
V praxi by to však znamenalo, že by exekutor mohl zkusit vydat příkaz na vydání jiných majetkových práv. Pokud by syn vydání peněz exekutorovi odmítl, mohl by věřitel uplatnit vůči němu tzv. poddlužnickou žalobu. To znamená, že by byla podána žaloba, na základě které by bylo požadováno vydání peněz (rodičovského příspěvku přítelkyně) z toho titulu z jakého by je mohl povinný požadovat po synovi ( jedná se o tzv. bezdůvodné obohacení či dohoda o úschově). Pokud by syn soud prohrál a následně bezdůvodné obohacení nevydal, bylo by možné na jeho osobu nařídit exekuci formou přikázáním pohledávky z účtu („obstavením“ účtu). Tehdy by již synův účet chráněn před exekucí nebyl.
Jak je vidět, postihnout peníze povinného na účtu jiné osoby není vyloučené, v praxi se však tento postup v případě malých částek vzhledem k jeho komplikovanosti téměř nerealizuje. Pro úplnost dodávám, že i v situaci kdy Váš syn a jeho přítelkyně uzavřeli manželství, bylo by možné postihnout synův účet pouze kvůli závazkům, které by vznikly některému z nich za trvání manželství a které by patřily do jejich společného jmění manželů. Dle stávající legislativy nelze postihnout účet manžela povinného pro závazky, které nejsou součástí společného jmění manželů, což by byly např. závazky, které přítelkyni vznikly před uzavřením manželství. V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou