živnost

Dotaz ze dne 14. 6. 2013 20:36.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem čerstvě vdaná a muj manzel by chtel jit na zivnost, mam mensi dluhy ktere splacim. Bude problem aby mu tu zivnost dali? Kdyz uz jsme manzele? Treba kvuli me? Dekuji za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

podíváme-li se do živnostenského zákona zjistíme, že mezi základní všeobecné podmínky pro zahájení živnostenského podnikání patří: dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost. Zároveň je potřeba splnit zvláštní podmínky provozování živnosti. V zásadě se jedná o prokázání odborné způsobilosti u živnosti řemeslné a volné. Naopak u živnosti volné není jako podmínka provozování živnosti odborná způsobilost stanovena. V zákoně jsou uvedeny také překážky, které brání provozování živnosti např. vyhlášení konkursu, zákaz činnosti apod.

V zákoně však není uvedeno, že by dluhy manželky, které vznikly před uzavřením manželství bránily zahájení živnostenského podnikání manžela. Pokud manžel splní všechny zákonem požadované podmínky není důvod, proč by nemohl zahájit svoji podnikatelskou činnost.

Nad rámec Vašich dotazů si dovolím upozornit, že v situaci kdy jeden z manželů zahájí podnikatelskou činnost obvykle dochází k tomu, že k výkonu podnikatelské činnosti bývá použit majetek ve společném jmění manželů. Z důvodu ochrany druhého manžela ze zákona vyplývá, že k použití majetku ve společném jmění manželů nebo jeho části může dojít jen se souhlasem druhého manžela, v tomto případě Vás. U tohoto souhlasu není v případě živnostenského podnikání vyžadována písemná forma, stačí souhlasit "mlčky". Důsledkem udělení souhlasu je skutečnost, že případné závazky, které by mohly vzniknout z podnikání Vašeho manžela by byly součástí Vašeho společného jmění manželů.

Občanský zákoník zároveň připouští možnost soudního zúžení společného jmění manželů z důvodu podnikatelské činnosti jednoho z manželů. V tomto případě by stačilo podat k soudu návrh doložený manželovým oprávněním k podnikatelské činnosti. Smyslem tohoto zúžení je ochrana druhého manžela před odpovědností za závazky z podnikání. V praxi to znamená, že po soudním zúžení společného jmění manželů je každý z manželů odpovědný pouze za závazky, které vznikly jemu. Totéž platí o nabývání majetku.

Píšete, že jste krátce vdaná, je tedy otázkou, zda jste již s manželem nabyli společně nějaký majetek nebo závazky a zda je tedy potřeba přistoupit k dalšímu kroku tj. vypořádání zúženého společného jmění manželů.

Pro úplnost dodávám, že se můžete setkat také s možností notářského zúžení společného jmění manželů. S notářským zúžením je však spojeno riziko, že není účinné vůči třetím stranám (např. věřitelům) pokud s ním nebyly prokazatelně seznámeny. Jinými slovy - pokud by věřitelé "dopředu" nevěděli o existenci notářského zúžení společného jmění manželů, mohou jednat jako by nebylo.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším