Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Může mě ohrozit exekuce uvalená na dřívějšího nájemce mého bytu?
Otázka
Dobrý den, pronajímal jsem dva roky svůj byt, pronájem skončil v srpnu 2012, tj. skoro před rokem. Nájemce neměl dle smlouvy povoleno si do bytu převést trvalé bydliště a ani to, co jsem měl možnost na městském úřadě zkontrolovat, neudělal. Nyní přišel nájemci, avšak na adresu mého bytu, dopis ze správy sociálního zabezpečení, že nemůže být provedena srážka z důchodu nařízená příkazem exekutora XXX. Z toho jsem usoudil, že bývalý nájemce dluží Dopravnímu podniku. Zajímalo by mě, zda to může nějak ohrozit mě, zda exekutor může přijít do mého bytu, kde nájemce už téměř rok nebydlí a chtít zde provádět exekuci. Díky moc za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
soudní exekutor může přijít v zásadě kamkoliv, pakliže se má důvod domnívat, že se jedná o nemovitost užívanou povinným. Samotná skutečnost, že povinný kdysi uvedl dotčenou adresu však není v žádném případě dostatečným důkazem (podle nálezů kárného senátu nepostačuje sám o sobě ani údaj o trvalém pobytu) a před vstupem do bytu by si měl soudní exekutor dále ověřit, že se jedná skutečně o byt užívaný pobytem. Přímo v místě se zpravidla zkoumá domovní zvonek, poštovní schránka, dotazují se sousedi a případně se i "zkusmo" vyvěsí výzva na dveře a čeká se, co se bude dít (pokud v bytě bydlí nový nájemce, zpravidla se velmi rychle soudnímu exekutorovi ozve, aby mu vysvětlil, že se spletl a že dotčená osoba v dotčeném bytě již nějakou dobu nebydlí). Jako pomyslné "tykadlo" ostatně slouží i doručování pošty, kdy soudní exekutor zašle zásilku na adresu, kterou má uvedenou u povinného a čeká, zda-li se zásilku podaří doručit (takže se dotčená osoba v místě zdržuje, či se v místě zdržuje někdo, kdo je s povinným v kontaktu a od koho by tudíž bylo možné získat další informace), či se zásilka vrátí s tím, že si ji nikdo nevyzvedl a nebo se vrátí přímo s uvedením informace, že se adresát odstěhoval.
Mám-li výše uvedené shrnout - v popsané situaci není pravděpodobné něco v duchu toho, že by "šílený soudní exekutor odvrtal zámky a vtrhl do bytu". Nejspíše se nebude dít nic víc, než že "sem tam" bude pošta zkoušet doručit bývalému nájemci nějakou zásilkou (kterou je třeba poště vracet s tím, že adresát se odstěhoval neznámo kam) a i když bude soudní exekutor zkoušet v daném místě povinného najít, zůstane věc na úrovni získávání informací.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.