Může manžel při rozvodu a vypořádání jmění připsat dluh pouze na svou osobu

Dotaz ze dne 7. 8. 2013 19:22.

Otázka

Dobrý den, máme s manželem dluh 560 000,- Kč. Ještě máme dluh u banky. Lze udělat to, že se s manželem rozvedeme, od si při vypořádání jmění uzná, že dluh 560000 bude splácet pouze on. A já dluhy z banky? Jde to? A jak to máme udělat, před notářem nebo před soudem. Kdyby to šlo již po mě nikdo nebude považovat platit dluh 560 000. Mám totiž stálou práci a manžel invalidní důchod. U mě by asi strhávali více peněz než z jeho důchodu?

Odpověď

Dobrý den,

s manželem se ohledně dluhů můžete v principu vypořádat jak chcete, ale toto vypořádání je účinné pouze mezi Vámi a nikoliv vůči věřitelům.

Jinak řečeno: pokud jste společně věřitelům podepsali jak zmiňovaný dluh 560 000 Kč tak dluh u banky, a uzavřete dohodu o vypořádání společného jmění manželů, podle které má 560 000 Kč splácet pouze manžel, zatímco pouze Vy máte splácet dluh bance, věřitelé budou toto Vaše vypořádání ignorovat a budou moci po Vás obou vymáhat uvedené dluhy v plné výši. Vaše vypořádání se projeví pouze v tom smyslu, že manžel bude mít právo, abyste mu uhradila to, co musel platit na dluh, který jste podle vypořádání měla platit Vy a samozřejmě i naopak.

Pokud byste chtěli dosáhnout stavu, že společně podepsané dluhy mají být rozděleny s účinností vůči věřitelům, museli byste k tomu získat souhlas dotčených věřitelů - ti pak samozřejmě zvažují, zda udělením souhlasu něco získají, jelikož v principu se jim toliko zhorší situace pro vymáhání pohledávky, když již nebudou moci závazek vymáhat po Vás obou, ale pouze po jednom z Vás.

Z hlediska formy je možné vypořádání:

a) dohodou (uzavřenou v rámci rozvodu dohodou, či do tří let po rozvodu, či přesněji řešeno po zániku společného jmění manželů),

b) rozsudkem (návrh na soudní vypořádání je nutné podat ve lhůtě tří let od zániku společného jmění manželů),

c) uplynutím lhůty tří let, nedojde-li k uzavření dohody či k podání návrhu na soudní vypořádání.

Řeší-li se zadlužení manželů a je třeba např. chránit vypořádací podíl jednoho z manželů před osobnímu dluhy druhého z manželů, doporučuje se vypořádání soudem, které věřitelé na rozdíl od dohody nemohou napadnout s tím, že je vůči nim neúčinné, jelikož je krátí na možnosti uspokojit své pohledávky.

Pokud by šlo pouze o vypořádání závazků, není v principu podstatné, zda-li proběhne formou dohody či rozhodnutím soudu, jelikož se věřitelů stejně nedotkne.

Pro úplnost pak dodávám, že k vypořádání není nutná forma notářského zápisu - tu je nutno použít v případě, pokud byste chtěli měnit rozsah společného jmění manželů za trvání manželství.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším