Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
odvolání
Otázka
Dobrý den, 22.7.2013 jsem podala odvolání proti ex.příkazu srážkami ze mzdy manželky,zdůvodňovala jsem to nepřiměřeností výše dluhu vůči mé mzdě,nesouhlasem s podnikáním ( dluhy jsou z podnikání) a tím,že exekuce byla podaná před 1.1.2013 tedy před novelou. Myslela jsem si,že exekutor bude reagovat a do dnešního dne se neozval ani mě ani do práce.Mám nějakou možnost,co dále dělat? Měl by se mi snad ozvat ne? Do kdy mám čekat a co podnikat případně dále?
Odpověď
Dobrý den,
nejsem si jist, co přesně jste podala - odvolání v pravém smyslu slova nepředstavuje opravný prostředek v exekučním řízení. Z výše uvedených důvodů by se měl podat návrh na zastavení exekuce formou srážkami ze mzdy manželky povinného, pakliže soudní exekutor exekuci nezastaví, předává věc k rozhodnutí soudu (podání by však mělo být posouzeno podle obsahu, nikoliv podle případného chybného názvu). V případě potřeby můžete požádat o nahlédnutí do exekučního a soudního spisu, abyste zjistila, zda a jaké kroky zatím soudní exekutor učinil. Bohužel není nic výjimečného, že vyřízení těchto záležitostí se pohybuje v řádu měsíců.
Z hlediska zmiňované argumentace se běžně zkouší argumentovat tím, že šlo o exekuci zahájenou před účinností předmětné novely, nicméně je třeba upozornit, že jde o právně spornou otázku a není jisté, jakou výkladovou praxi zaujmou (vyšší) soudy.
Popravdě ještě horší vyhlídky bych osobně dával argumentaci tím, že jde o nepřiměřeně vysoký dluh. Argument, že šlo o závazek nepřiměřený majetkovým poměrům manželů (nikoliv mzdě manželky) se používá, jelikož novinka umožňující postižení mzdy manželky povinného se vztahuje na vymáhání závazku spadajících do společného jmění a do společného jmění nespadají závazky, které jsou nepřiměřené majetkovým poměrům manželům a sjednal je pouze jeden z manželů bez souhlasu (vědomí) druhého z manželů.
Problém představuje podnikání - zde se totiž vyžaduje souhlas s prvotním použitím společného jmění manželů k podnikání (což praxe vykládá tak, že pokud se manžel podnikání druhého manžela nebrání, tak souhlasí), ale následně se již souhlas druhého z manželů automaticky předpokládá, takže v rámci podnikání jednoho z manželů lze získat, ale i ztratit hodnoty nad rámec poměrů manželů (zákon počítá s tím, že se manžel před tímto může bránit soudním zúžením společného jmění). V tomto ohledu se však někdy dá řešit to, zda-li jde skutečně o závazek z podnikání, nebo o soukromý závazek dotčeného manžela či zda samotný podnik není v osobním majetku dotčeného manžela (nebo-li nejde o použití společného majetku k podnikání, ale o použití osobního majetku).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.