Exekuce

Dotaz ze dne 13. 9. 2013 19:37.

Otázka

Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat,jestli,když jsou na mě uvaleny exekuce a zřídím účet mému nezletilému synovi(5 let),jestli tenhle účet múže exekutor zablokovat nebo odstavit.Máme udělané sbírkové konto pro syna a ty peníze,poku se podaří vybrat budeme potřebovat převést.Nebude to malá finanční částka.Můžeme to takhle udělat aniž by byly synovy peníze exekutorem ohroženy?Děkuji za vaši odpověd

Odpověď

Dobrý den,

soudní exekutor nesmí provést exekuci vedenou proti Vám formou přikázáním pohledávky, kterou má syn k dotčenému účtu. K tomuto existuje konstantní soudní judikatura, která umožňuje využít přikázání pohledávky k účtu pouze při exekuci vůči "majiteli" účtu.

Na druhou stranu nelze vyloučit, že exekutor postupuje formou obecného přikázání jiné pohledávky, pokud byste nějakou vůči synovi měla.

Pakliže např. ve snaze "zachránit své finanční prostředky" peníze zašlu na účet svého dítěte, aniž bych šlo o plnění mé povinnosti, jde zřejmě buď o úschovu, nebo o bezdůvodné obohacení, které dítě získalo. Exekutor nemá co postihovat majetek dítěte, ale může postihnout moji pohledávku vůči dítěti na vyplacení "odkloněných" peněžních prostředků. V principu tak mému "dlužníkovi" přikazuje, aby to co by měl platit mě, zaplatil mému věřiteli (přeskočí se věřitel a plní se věřiteli věřitele).

Pakliže vůči dítěte žádnou pohledávku nemáte, jde o účet na kterém jsou prostředky, které byly získány veřejnou sbírkou jejíž výtěžek má náležet dítěti, neměl by ho soudní exekutor postihnout. Bohužel v praxi nikdy nelze na 100 % slíbit, že nedojde k nějakému "nedorozumění" exekuce není nařízena a následně je na dotčených, aby se postupu soudního exekutora příslušnými právními prostředky bránili.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším