Deponovaná vymožená exekuce u SSZ

Dotaz ze dne 24. 9. 2013 15:19.

Otázka

Dobrý den, v roce 2009 mi vznikl dluh u VZP, který byl od 2/2011 strháván z výplaty nemocenského, přímo u SSZ. Tento dluh byl celý vymožen i s náklady exekuce 11/2011, nicméně byl až do 01/2013 deponován na účtu SSZ, dle informací ktré jsem obdržela tak z toho důvodu, že nedostali nabytí právní moci. Nyní mi pojištovna účtuje za toto "prodlení" penále. Prosím o radu jak postupovat, na pojištovně mi zdelili že oni peníze dostali až do 01/2013 a tudíš mi stále běželo penále ačkoliv byl celý dluh exekucí vymožen, jen nebyl zaslán na jejich účet. Děkuji s pozdravem

Odpověď

Dobrý den, nejprve si dovolím předpokládat, že se ve Vaší situaci jednalo ze strany VZP o vymáhání dluhu na pojistném prostřednictvím výkonu rozhodnutí tj. "přes soud" nikoliv prostřednictvím exekučního řízení, ke kterém je pověřen příslušný soudní exekutor. Nebo-li že stržené prostředky měli jít rovnou oprávněnému (VZP) a nemusíme řešit, zda a jak dlouho se zdrželi na účtu soudního exekutora.

V situaci kdy dochází ze strany věřitele k vymáhání pohledávky (Vašeho dluhu) formou srážek z příjmu, se musí věřitel obrátit na soud, podat návrh na provedení výkonu rozhodnutí a stanovit formu vymáhání (ve Vašem případě provádění srážek z příjmu). Poté co soud návrhu věřitele vyhoví, je plátci dávek zaslán pokyn, na základě kterého má začít provádět srážky z daného příjmu. Plátce (ve Vašem případě SSZ) je povinen srážky deponovat do doby, než mu soud doručí vyrozumění o tom, že usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí nabylo právní moci.

Povinnému (dlužníkovi, nebo-li v této situaci Vám) musí být totiž před "finálním" zasláním peněz oprávněnému (věřiteli - VZP) doručeno výše zmiňované usnesení o nařízení srážek z příjmu.

Pokud povinný nepodá proti usnesení odvolání nebo pokud je případné odvolání povinného neúspěšné (tj. je potvrzeno usnesení prvého stupně), plátce mzdy obdrží vyrozumění, že usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí, které obdržel, nabylo právní moci a má nyní vyplatit zadržené prostředky oprávněnému.

Nemá-li v danou chvíli dostatek deponovaných prostředků k uhrazení celá pohledávky, zašle nejen doposavad stržené peníze, ale dále pokračuje ve srážkách a oprávněnému tyto prostředky obratem zasílá až do úplného zaplacení pohledávky, pro kterou byl výkon rozhodnutí nařízen (samozřejmě včetně příslušenství a nákladů).

Pokud odvolací soud svým rozhodnutím vyhoví odvolání povinného a změní rozhodnutí soudu prvého stupně, tak že zamítne nebo odmítne návrh na nařízení výkonu rozhodnutí, vyrozumí o tom soud plátce mzdy, a ten zadrženou částku vrátí povinnému.

Naskýtá se samozřejmě otázka, v jaké fázi tohoto procesu a z jakého důvodu mohlo dojít k časovému prodlení mezi blokací sražených prostředků do jejich odesláním na účet oprávněného tj. věřitele.

V úvahu přichází tyto možnosti:

a) prodlení nastalo ve fázi doručování usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí povinnému (Vám). - Zde mohlo dojít jak k průtahům v odeslání dotčené listiny soudem, k průtahům při doručování zásilky poštou, či při samotném finálním doručování např. v důsledku toho, že jste se nezdržovala na adrese trvalého pobytu a neměla zařízenou doručovací adresu, dosílku nebo alespoň zajištěný přístup k poště na adrese trvalého pobytu.

b) podala jste k soudu odvolání - vzhledem k přetížení našeho soudnictví, lze očekávat, že odvolání mohlo být vyřízeno v řádech několika měsíců, čím se dá vysvětlit zmiňovaný časový nesoulad - dokud nebylo o odvolání rozhodnuto, nemohly být peníze odeslány.

c) bylo-li Vám doručeno usnesení o nařízení výkonu a Vy jste se proti němu neodvolala, či byla při odvolání neúspěšná, měl soud v další fázi vyrozumět SSZ, že je rozhodnutí pravomocné - opět tedy mohlo dojít k průtahům při doručování (odeslání, přeprava poštou, doručení adresátovi).

d) Nejednalo se ani o jednu z uvedených variant, došlo však k selhání na straně SSZ ohledně odeslání peněz na účet VZP, byť jim výše uvedené vyrozumění o právní moci přišlo.

V závislosti na tom, jaký je důvod průtahů a do jaké míry byl někým zaviněn porušením povinností (např. SSZ nereagovala na to, že jí bylo doručeno vyrozumění o právní moci a dál se chovala jako by nic nepřišlo) lze teprve posoudit zda je možné vymáhat tím způsobenou škodu.

Pro úplnost dodávám, že za uhrazenou se má pohledávka teprve tehdy, kdy je doručen na účet věřitele (oprávněného), samotné deponování sražených částek u plátce nestačí.

V neposlední řadě Vás chci upozornit na možnost podat žádost o osvobození od vzniklého penále. Bližší informace naleznete zde: http://www.vzp.cz/o-nas/dokumenty/zivotni-situace/zadost-o-odstraneni-tvrdosti

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším