Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
postižení mzdy manželky dlužníka
Otázka
Dobrý den manžel se zadlužil a je na něj nařízena exekuce , nikdy jsem nepodepsala žádnou směnku ani jsem nesouhlasila s jeho půjčkou. Exekutor mne ale přibral k exekučnímu řízení a nařídil exekuci přikázáním pohledávky z mého účtu a srážkami z mojí mzdy. A to i přesto, že již od roku 1995 máme Rozsudek soudu o zrušení bezpodílového spoluvlastnictví .A dluh vznikl v roce 2010. Jak se proti tomu bránit ?
Odpověď
Dobrý den,
od 1. ledna 2013 je možné postihnout účet a mzdu manžela povinného pro závazek, který spadá do společného jmění manželů. Ve Vašem případě dluh vznikl až po "zrušení BSM", tudíž nespadá do společného jmění manželů. Je možné, že o rozhodnutí o "zrušení BSM" exekutor nevěděl, nebo věděl a přesto zkouší vymoci dlužnou částku i tímto způsobem.
Doporučuji proto zaslat exekutorovi doporučený dopis s návrhem na zastavení exekuce přikázáním pohledávky na Váš účet a srážkami ze mzdy. Odůvodněním je právě zaniklé společné jmění manželů (přiložíte kopii rozsudku o "zrušení BSM") a skutečnost, že dluh vznikl právě až po zániku BSM (společného jmění manželů) a tudíž u něj exekuce formou přikázání pohledávky z účtu manželky povinného a srážkami ze mzdy manželky povinného není přípustná.
Jde-li o exekuce, které byly proti manželovi zahájeny před 1.1.2013, můžete dále uvést, že tato forma exekuce neměla být nařízena již proto, že podle novelizace účinné k uvedenému datu se mají až na stanovené výjimky exekuce zahájené před tímto datem dokončit podle právní úpravy účinné k 31.12.2013. Tento právní výklad je sice v současnosti sporný (časem nám zřejmě udělá jasno až rozhodnutí Nejvyššího soudu), nicméně tímto dodatečným argumentem nemáte v principu co zkazit.
Pokud exekutor o výše uvedených skutečnostech prokazatelně věděl, můžete vedle návrhu na zastavení exekuce podat k Exekutorské komoře, k soudu který exekutora pověřil provedením exekuce a na Ministerstvo spravedlnosti stížnost na postup exekutora v tom smyslu, že nařídil exekuci touto formou, byť s okolností mu muselo být zřejmé, že nejsou splněny zákonné předpoklady.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Kateřina Čočková a Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.