Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Exekuce v domě rodičů
Otázka
Dobrý den. Mám dotaz. Moje sestra s manželem žijí v domě našich rodičů a mají zde nahlášený trvalý pobyt. Ona je v částečném invalidním důchodě a on je na podpoře. Mají dluhy,které zatím po sice menších částkách splácí,ale nevím jak dlouho. Mám obavy o majetek rodičů,spíše o vybavení domácnosti,pokud by došlo k exekuci do budoucna. Je možné,pokud sestra s manželem obývají dvě místnosti,s nimi sepsat nájemní smlouvu? Stačilo by to exekutorovi,aby nechal majetek rodičů na pokoji? Nebo prosím poraďte co dělat v této situaci. Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
exekutor je povinen pro věřitele vymoci dlužnou částku, a to kterýmkoliv způsobem, jaký umožňuje zákon. Zpravidla exekutoři přistupují k exekuci prodejem movitých věcí v situaci, kdy nelze postihnout dlužníkovu mzdu nebo účet u banky nebo pokud není s dlužníkem reálná dohoda o splátkách dluhu.
Exekuci prodejem movitých věcí realizuje exekutor v místě, kde se odůvodněně domnívá, že dlužník má své věci umístěny. Zpravidla je tomu tak v místě bydliště, ne nutně v místě trvalého pobytu (často nejen dlužníci bydlí na jiné adrese než je adresa trvalého pobytu). Je pravdou, že bývají tak ohroženy věci jiných osob, neboť exekutor může stěží poznat, které dlužníkovi nepatří.
Pokud dlužník bydlí v bytě např. spolu se svými rodiči, je pro exekutora obtížné určit, které předměty komu patří, resp. určit, že konkrétní věc dlužníkovi nepatří. V dané situaci záleží na tom, zda se v době soupisu majetku někdo doma zdržuje a zda hodnověrným způsobem přesvědčí exekutora, že určité věci dlužníkovi nepatří. Mohou k tomu sloužit doklady, jako např. kupní smlouvy, svědecké výpovědi, fotografie, doklady z předchozích dědických řízení atd. Je třeba upozornit, že pokud se budeme držet striktně znění zákona, tak soudnímu exekutorovi v této fázi nepřísluší zkoumat, čí dané věci jsou, takže pokud v bytě sepíše vše co není obecně z exekuce vyloučené, nelze namítat, že postupovat v rozporu se zákonem.
Pokud doklady exekutora na místě nepřesvědčí (či respektive se jim odmítne v dané fázi věnovat), může vlastník věci k exekutorovi podat do 30 dnů návrh na vyloučení věci ze soupisu a doložit své tvrzení důkazem (kupní smlouvou, svědeckými výpověďmi, fotografiemi, doklady z předchozích dědických řízení atd.). Jestliže exekutor návrhu na vyloučení nevyhoví, může vlastník věci podat k soudu tzv. vylučovací žalobu.
Ve svém dotaze uvažujete o sepsání nájemní smlouvy mezi rodiči a sestrou a jejím manželem, aby ochránili majetek Vašich rodičů. Smlouva, která by upravovala užívání určitých prostorů Vaší sestrou a manželem, by mohla sloužit jako jeden z dokladů, kterým by bylo možné vyloučit určitou věc z vlastnictví dlužníka. Exekutor však k takové dohodě nemusí přihlížet, má-li za to, že jde jen o účelovou ochranu dlužníkových věcí před exekucí, kterou si sepsali osoby blízké. Něco jiného by samozřejmě bylo, pokud by šlo z užitného hlediska o prokazatelně oddělený byt. Každopádně nadále platí, že rodiče by měli mít doklady o tom, že konkrétní věc je v jejich vlastnictví.
Jak jsem výše uvedla, smlouva o užívání dvou místností sestrou a jejím manželem nutně nemusí ochránit věci Vašich rodičů, může však s dalšími doklady podpůrně přispět k prokázání jejich vlastnictví. Pokud rodiče poskytnou ve svém bytě dvě místnosti sestře s manželem, nejde o nájemní poměr. Nájemní poměr vzniká mezi vlastníkem bytu a nájemcem a předmětem nájmu je byt, nikoli samostatné místnosti v bytě. V daném případě by mohlo jít o smlouvu o užívání dvou konkrétních místností v daném bytě.
V dotaze se ptáte, co jiného dělat, aby byl ochráněn majetek rodičů. Předně musím doporučit apelovat na sestru a jejího manžela, aby plnili své závazky a pokud je nemohou splnit jednorázově, aby je spláceli, byť po menších částkách. Jestliže bude sestra s manželem nadále bydlet v bytě rodičů, doporučuji rodičům mít k dispozici veškeré doklady dosvědčující vlastnické právo k jejich věcem, kromě výše uvedených dokladů to může být podpůrně i smlouva o užívání dvou místností. Pokud by se setra s manželem od rodičů odstěhovali, pak je pravděpodobnost návštěvy exekutora menší, byť ne vyloučená (exekutor může jít kamkoli, kde se důvodně domnívá, že má dlužník své věci), respektive se zvyšuje šance, že se v případě návštěvy podaří exekutora přesvědčit, že by měl povinné hledat jinde. Otázkou je, nakolik má sestra s manželem možnost odejít bydlet do jiného bytu. Pokud nejsou vázáni prací, mohli by jít bydlet do jiného města, kde by nebyly náklady na bydlení příliš vysoké, a pokud by získali nájemní smlouvu k bytu, mohli by za splnění podmínek pobírat příspěvek na bydlení. Je to však záležitost daných okolností a především vůle rodičů nechat je bydlet ve svém bytě (pro ně naopak může být přínosem osobní pomoc v domácnosti a pomoc s úhradou nákladů na domácnost).
V případě potřeby odpověď doplníme.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnou o. s. Společnou cestou