Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
zablokování účtu i s nezletilým dítětem
Otázka
Dobrý den, mému manželovi přišla zpráva, že dluží firmě GLOBAL ADMIN s. r. o., která převzala od UPC s. r. o. exekuční příkaz na můj účet. S manželem máme společný účet, on je v invalidním důchodu a já normálně pracuji. Zablokovali nám, spíše můj účet a to do doby na neurčito. Částku strhli už před tím, než mi zaměstnavatel poslal mojí mzdu. Účet přesto nebyl otevřen. Mám doma nezletilou dceru a já potřebuji, aby z mého účtu posílali peníze na další poplatky, které máme např. hypotéka atd... Ve zprávě jsme se dozvěděli, že částka je dlužná už od roku 2009, ale mi jsme nic žádnou zprávu od té doby nedostali, ani jsme o ničem nevěděli. Dočetla jsem se o životním minimu ale toto nás neuživí, ještě když mám tu dceru. Také jsem se dočetla, že promlčecí lhůta je 3 - 4 roky. Je tedy možné, že na tohle mají oni právo? A jak to mám udělat, když manžel má 4 600 Kč invalidní důchod a ještě k tomu nepracující a nezletilou dceru? Prosím o pomoc a děkuji moc.
Odpověď
Dobrý den,
budu se Vám snažit postupně odpovědět na Vaše otázky. Nejprve se zastavím u postupu exekutora. Píšete, že Vám zablokoval účet a částku strh ještě předtím, než tam zaměstnavatel poslal Vaši mzdu. Zkusím Vám stručně nastínit průběh exekuce. Věřitel, ve Vašem případě společnost Global Admin, s. r. o. musel nejprve získat oprávnění k zahájení exekuce tzv. exekuční titul. Exekučním titulem může být např. rozhodnutí soudu, Českého telekomunikačního úřadu, rozhodce apod. Podotýkám, že toto rozhodnutí mělo být Vašemu manželovi doručeno. Uvádíte, že jste žádné dokumenty k vymáhanému dluhu neobdrželi. Pokud byste chtěli zjistit, jak a kam Vám bylo doručováno, je potřeba se podívat do spisu u soudu (pokud je exekuce nařízení podle rozhodnutí soudu) nebo do rozhodčího spisu či spisu u Českého telekomunikačního úřadu.
Jakmile dané rozhodnutí nabude právní moci a vykonatelnosti (tzn. že nebyla zaplacena požadovaná částka), má věřitel deset let na zahájení exekučního řízení. Věřitel obvykle osloví exekutora, dá mu plnou moc a exekutor si již sám zajistí, aby ho soud pověřil vedením exekuce. Potom přichází na řadu fáze zjišťovací tj. exekutor zjišťuje „jak na tom povinný je“ tj. zda má účet, jaké má příjmy, jestli vlastní majetek apod. Poté vydá exekuční příkazy na základě kterých dochází k blokaci účtu, srážkám z příjmů apod. Nicméně zablokované peníze na účtu či provedené srážky nejsou ještě odeslány exekutorovi jsou pouze tzv. deponovány (tj. dány „stranou“). Teprve když exekutor provede tyto kroky, zašle povinnému společně s vydanými exekučními příkazy také výzvu k dobrovolnému plnění. Když povinný ani poté dobrovolně dlužnou částku nezaplatí, tak teprve tehdy jsou blokované peníze odeslány exekutorovi. Účet však zůstává blokován ještě následujících 6 měsíců, pakliže na účtu nebyl dostatek prostředků k uhrazení celé vymáhané částky.
Jak z výše uvedených informací vyplývá, exekutor ve Vašem případě postupoval zřejmě řádně co do provedení jednotlivých kroků. Naskýtá se otázka, na koho je vlastně psán Vámi zmiňovaný bankovní účet. Pokud jste majiteli oba dva s manželem, tak exekutor nepochybil ani ve věci oprávněnosti jeho blokace. Jestliže je účet pouze Váš v tom smyslu, že Vy jste jeho majitelem, je důležité zjistit, v kterém roce byla exekuce zahájena. Pokud byla zahájena v roce 2013, tak opět exekutor zřejmě postupoval řádně. Jestliže však exekuce byla zahájena v loňském roce, máte právo podat návrh na částečné zastavení exekuce co do rozsahu blokovaného účtu, právě kvůli tomu že se jedná o exekuci, která byla zahájena v době, kdy ještě nebylo možné blokovat mzdu a účet manžela povinného tj. Váš účet a Vaši mzdu.
Dalším důvodem pro zastavení exekuce, pokud jde o Váš účet, by mohla být výše dluhu. Pakliže by se jednalo o dluh, jehož výše je nepřiměřená majetkovým poměrům Vašeho manželství tudíž by z tohoto pohledu neměl spadat do společného jmění manželů, lze podat návrh na částečné zastavení i v tomto případě. Toto by bylo možné uplatnit např. v situaci kdy by výše dluhu činila např. 800 tisíc Kč apod.
Zajímalo Vás také, zda nemůže být dluh promlčen. Máte pravdu v tom, že obecná promlčecí lhůta činí podle občanského zákoníku 3 roky a podle obchodního zákoníku 4 roky není-li stanoveno jinak. Promlčení dluhu, pokud byl skutečně promlčen, je však potřeba namítat v tzv. nalézacím řízení tj. v době kdy vymáhání dluhu řeší soud, rozhodce, Český telekomunikační úřad, v exekučním řízení je již pozdě. Jak jsem již psala výše, poté co věřitel získá exekuční titul má 10 let na zahájení exekuce. Obávám se tedy, že dluh který po Vás exekutor vymáhá, promlčen není.
Nevím, zda jste již využila své možnosti požádat pobočku Vaší banky o jednorázovou výplatu dvojnásobku životního minima. Pokud ne, můžete tak učinit. Banka je povinna Vám peníze vyplatit, pokud na účtu ještě budou tj. jestli nebyly již odeslány exekutorovi.
Také se ptáte, jak máte ve Vaší situaci postupovat. Nejprve by bylo vhodné zjistit, zda existuje některý z výše uvedených důvodů pro částečné zastavení exekuce. Pokud ano, tak je na místě tento návrh, co nejdříve zaslat exekutorovi. Dále je vhodné změnit způsob výplaty trvalých příkazů, které máte na zablokovaném účtu, protože do doby než skončí blokace účtu, z něj nebudou odcházet žádné peníze. Pokud jste se u některé platby díky blokaci dostala do prodlení, je dobré věřitele informovat o Vaší situaci, co nejdříve zaplatit dlužnou splátku a také si zjistit, zda Vám v mezidobí nevznikly smluvní sankce např. smluvní pokuta.
Dalším krokem by měla být změna způsobu výplaty Vaší mzdy a manželova důchodu, případě sociální sociálních dávek. Výplatu těchto peněz je vhodné zajistit buď v hotovosti nebo poštovní poukázkou případně na účet jiné osoby, které však nehrozí exekuce a která Vám také zaslané peníze vydá. Změnu způsobu výplaty je vhodné udělat především proto, aby se předešlo situaci, která již patrně nastala tj. že budou provedeny srážky z Vaší mzdy a sražená mzda bude následně „utopena“ na zablokovaném bankovním účtu.
Lze rovněž exekutorovi doložit, že prostředky na účtu pochází z nezabavitelné části příjmu či jde o nezabavitelné sociální dávky a žádat, aby je z exekuce uvolnil, nicméně jde zpravidla o zdlouhavý postup a tudíž je praktičtější zajistit, aby na účet takovéto prostředky nechodily.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský
Občanská poradna o. s. Společnou cestou