Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
dluh a exekuce po smrti.
Otázka
Dobry den.Prosim o radu.Kamaradky manžel se zadluzil bez vedomi sve manzelky a spachal sebevrazdu.Po smrti manzela zbyli ji dve deti o ktere se musi ted sama postarat a 1,5 milionu dluhu.Tak bych chtel vedet jestli je pravda ze placeni dluhu o kterem nevedela zustene jen a jen ne ni.Děkuju za odpoved.
Odpověď
Dobrý den,
v dotazu neuvádíte bližší informace k tomu, o jaké dluhy se jedná, jaká je majetková situace manželky a jejích dětí a zda a případně jak proběhlo dědické řízení.
V principu jde o to, že v manželství jednak rozlišujeme kdo závazek sjednává (zde víme, že závazky sjednal pouze manžel) a dále zda spadá či nespadá do společného jmění manželů (což je otázka toho, zda jde o dluhy majetkově přiměřené, zda souvisí s osobním majetkem manžela, zda vznikly v rámci podnikatelské činnosti, kterou manželka odsouhlasila, v novém občanském zákoníku se pak řeší, zda vznikly v souvislosti s obstaráváním běžných potřeb rodiny).
V zkratce řečeno - pokud závazky nepodepsala, neměla by za závazky ručit osobně, ale je zde reálné, že na dluhy padne případné společné jmění či přinejmenším jeho část, popřípadě i prostředky, které se jí podařilo za trvání manželství "naspořit" na jejích účtech.
Záleží samozřejmě také na dědickém řízení - odpovědnost za dluhy by mohla vzniknout z titulu dědictví, takže pokud je zřejmé, že jsou dluhy vyšší než to, co by bylo možné z dědictví získat, je výhodnější dědictví rovnou odmítnout (či alespoň je třeba učinit kroky k minimalizaci dopadů).
Jak vidíte, je zde řada otázek, které by zasloužili hlubší rozbor na základě konkrétnější znalosti situace. Prakticky lze tudíž doporučit, aby Vaše kamarádka:
1) informovala věřitele o smrti manžela a skutečnosti, že se teprve nyní dozvěděla o existenci dluhů, které vznikly bez jejího vědomí, natož souhlasu, 2) poradila se s odborníkem.
Dle potřeby dotaz upřesněte, popřípadě předejte kontakt na nás, či jinou občanskou poradnu (www.obcanskeporadny.cz) své kamarádce.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.