Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
dluhy přítele
Otázka
dobrý den přítel mě požádal o ruku, ale vím o veškerých jeho dluzích, ráda bych jeho nabídku přijala,ale nevím jak se bránit v případě exekuce v manželství zda na mě automaticky přejdou jeho dluhy? Mužeme sepsat nějakou smlouvu o tom že jeho dluhy před manželstvím zustávají jen jeho? děkuji velice za odpověd
Odpověď
Dobrý den,
za současné právní úpravy je manželství poměrně riskantní záležitost. Ačkoliv se nový občanský zákoník snaží pokud možno o rovnováhu mezi dlužníkem, jeho manželem a věřitelem, došlo k 1.1.2014 rovněž k novelizaci procesních předpisů, které jsou podstatně přísnější než samotný občanský zákoník - v principu platí, že majetek, který byste za trvání manželství nabyli či nabyla (až na stanovené výjimky jako dědictví, darování, transformace osobního majetku platí, že i když majetek nabudete Vy, tak stejně jde o majetek společný) můžete být postižen nejen pro Vaše společné dluhy, ale i pro dluhy, které vznikly bez Vašeho vědomí a to třeba i před uzavřením manželství.
Bohužel, tento režim se uplatní i v případě, pokud byste se snažili situaci ošetřit předmanželskou smlouvou - podle nové právní úpravy k nim totiž exekutor při exekuci v principu nepřihlíží.
"Ochrana" zde spočívá pouze v tom, že máte možnost NEODKLADNĚ a prokazatelně informovat věřitele svého manžela, že dotčený závazek vznikl proti Vaší vůli a tudíž se budete dovolávat práva, že v případě exekuce není možné postihnout celé společné jmění, ale pouze vypořádací podíl dlužníka (Vašeho zadluženého manžela). Pokud však opomenete věřitele informovat, bude následně možné postihnout veškerý Váš společný majetek.
Co to tedy lidově řečeno znamená? Pokud byste se např. rozhodla za trvání manželství zakoupit na úvěr automobil, který byste splácela ze své mzdy. Mohl by následně přijít exekutor vymáhající dluh Vašeho manžela (byť z doby před manželstvím) a tento automobil chtít prodat. Bylo by následně na Vás, abyste doložila, že jste věřitele ve výše uvedeném smyslu informovala a požadovala, aby se exekuce omezila na prodej spoluvlastnického podílu na daném automobilu (jde o novou úpravu, takže v současnosti není jasné, nakolik bude v těchto případech shledáváno, že má být postižena 1/2, nebo zde bude ochota přihlížet k dalším okolnostem a např. dojít k závěru, že vzhledem k míře "zásluh" Vašeho manžela by jeho vypořádání podíl z dotčeného automobilu měl být nulový).
Dalším rizikem je postižení Vašeho účtu a mzdy. Zde jde o "novinku" z 1.1.2013, která má být připuštěna pouze v případě, kdy jde o dluh spadající do společného jmění manželů (což tedy nebudou dluhy manžela z doby před manželstvím), nicméně v praxi registrujeme nezanedbatelný počet případů, kdy je exekuce nařízena bez ohledu na skutečnost, že jde o závazek, který vznikl před manželstvím a je pak opět na "bdělosti" druhého z manželů, zda se dokáže řádně a včas bránit (např. návrh na zastavení exekuce formou srážek ze mzdy manžela povinného na základě doložení skutečnosti, že jde o závazek nespadají do společného jmění vzhledem k datu vzniku závazku a datu uzavření manželství).
Dluhy tedy na Vás sice nepřechází, ale následky dluhů manžela na Váš společný život mohou být značné.
Jak vidíte, jde o problematiku poměrně komplikovanou, takže lze doporučit, abyste si před rozhodnutím o uzavření či neuzavření manželství tyto aspekty dobře promyslela a následné otázky a nejasnosti probrala ideálně v rámci osobní konzultace s odborníkem (www.cak.cz, www.obcanskeporadny.cz).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.