Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
nová exekuce
Otázka
Dobrý den,exekutor na mě podal jako na manželku povinného exekuci srážkami ze mzdy. Podala jsem návrh na částečné zastavení exekuce mimo jiné i z důvodu,že exekuce byla zahájena před novelou v roce 2013. Soud mému návrhu vyhověl. Exekutor protahuje odblokování mé výplaty,ale nyní jsem se dověděla,že vydal usnesení o úplném zastavení exekuce na mého manžela. Mám indicie o tom, že se chystá podat tu samou exekuci na mého manžela opět,ale rozdíl bude v tom,že už to nebude exekuce zahájená před novelou,ale až po ní... To může takto ukončovat a zahajovat exekuce jak se mu zlíbí? V tom případě by všichni exekutoři mohli udělat totéž a ,,nebylo by co řešit''všechny exekuce by byly nové a vzniklé až po novele... mám nějakou novou možnost jak se bránit?? Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
uváděný postup (zastavení exekuce, nové zahájení exekuce podle nových pravidel) se skutečně používá (používal) a zatím mi není známo, že by vyšší soudy dospěly k závěru, že je takovýto postup nedovoleným obcházením zákona, nicméně se obávám, že po 1.1.2014 jde spíše již o akademickou úvahu, jelikož jedna z "novinek" účinných k 1.1.2014 doplnila do zákona přechodné ustanovení, které novela účinná k 1.1.2013 neměla. Podle této nové novely není pro tyto případy rozhodující, zda došlo k nařízení exekuce před 1.1.2013, ale to, zda došlo k vydání exekučního příkazu po 31.12.2012. Jinak řečeno - v minulém roce soudy došly výkladem novely k 1.1.2013 k závěru, že ve Vámi uváděných případech nelze srážky ze mzdy manžela povinného nařídit, ale zákonodárce stanovil, že se od 1.1.2014 má postupovat opačně.
Pokud jde o možnost zastavení exekuce a jejího opětovného zahájení, tak tento postup je možný - bránit se proti takovémuto postupu by v principu bylo možné pouze pokud by došlo k promlčení, respektive by se bylo možné bránit tomu, aby v důsledku takovéhoto postupu vznikaly povinnému další náklady (jinak řečeno, pokud oprávněný chce něco takového učinit, měly by jít s tím spojené náklady k jeho tíži, aby povinný nesl náklady v rozsahu, jako kdyby exekuce probíhala bez přerušení) či si lze zřejmě teoreticky i představit situaci, kdy by mohl povinný dokládat, že mu tímto postupem vznikla škoda, za kterou oprávněný odpovídá.
Mám-li výše uvedené shrnout:
1) novela k 1.1.2014 stanovila, že vydáním exekučního příkazu za účinnosti právní úpravy účinné k 1.1.2013, lze provádět nové formy exekuce na manžela povinného i když exekuce samotná byla zahájena za účinnosti předchozí právní úpravy - soudní exekutor tudíž výše uvedené vlastně učinil zbytečně,
2) nelze vyloučit, aby exekuce byla zastavena a následně opět zahájena, pokud jsou stále splněny všechny podmínky, to neznamená, že povinný musí bez dalšího nést zvýšené náklady s takovýmto postupem spojené a je vyloučena případná odpovědnost za škodu.
Z hlediska obrany proti této formě exekuce tak v zásadě zbývá skutečnost, že závazek není součástí společného jmění manželů, či že (již) nejde o manžele.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.