Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Exekuce 5let po rozvodu díky exmanželovi
Otázka
Dobrý den, mohu poprosit o radu? Jsem na vozíčku, závislá na péči rodičů, v plném invalidním důchodu 5let rozvedená a teď mi přišla "výzva ke splnění vymáhané povinnosti" díky mému ex.
Do konce roku 2006 jsem jako "spolupracující osoba" podnikala společně s manželem. Firmě se nedařilo, dluhy, exekuce a tak podnikání v roce 2006 skončilo. V roce 2006, respektice 05/2006 nám byl doručen exekuční příkaz - přednostní pohledávka FU 5/2006 Dluh byl vyčíslen konkrétně na manžela a 10% i na mne. Já splácela srážkami z invalidního důchodu, manžel srážky u zaměstnavatele. V roce 2007 přišla další exekuce už jen na manžela (dluh z podnikání)
Manžel se odstěhoval, nedokázal se o mne postarat. 12/2009 rozvod, vypořádání maj.vztahů, manžel se ve smlouvě zavázal převzít závazky k samostatnému zaplacení. Já – zavazuji se splácet závazek FU (z titulu spolupr.osoba)
05/2013 – doplacena pohledávka FU.
01/2014 – přišla "výzva ke splnění vym.povinnosti" na mojí osobu, původní exmanželova exekuce 7/2007, z důvodu nesplácení pohledávky manželem (nemá ještě splacenou přednostní pohledávku FU, VZP a SOC) byla uvalena na mne. Znovu nařízené srážky na inv.důchod.
Mají na to právo? Může přijít exekutor do místa mého současného bydliště a zabavovat aktuální majetek? (rodičů a mých pár drobností – telef., notebook, televizi) Většinu věcí máme s rodiči koupenou v období po rozvodu (2010-2013) kdy jsem se k nim přestěhovala.
Jsem bezradná a bojím se že tady bude zase někdo křičet, vyvádět, oblepovat a odvážet věci tak jako při exekuci pro FU v roce 2006.
Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
budu se postupně snažit zodpovědět na Vámi položené otázky. Nejprve se zastavím u Vámi zmiňovaného exekučního příkazu formou srážek z invalidního důchodu. Problematiku srážek z příjmů manžela povinného upravuje § 262a odst. 2 občanského soudního řádu, ze kterého vyplývá: " Výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy nebo jiného příjmu manžela povinného, přikázáním pohledávky manžela povinného z účtu u peněžního ústavu, přikázáním jiné peněžité pohledávky manžela povinného nebo postižením jiných majetkových práv manžela povinného lze nařídit tehdy,jde-li o vydobytí dluhu, který patří do společného jmění manželů.Ustanovení hlavy druhé a třetí se použije přiměřeně."
Vzhledem k tomu že citované ustanovení se vztahuje pouze na manžela/lku povinného, v tuto chvíli by měl být Váš příjem před exekucemi, které jsou vedené na Vašeho manžela, chráněn. Dále se také již nejedná o závazky, které by patřily do společného jmění manželů.
Z výše uvedených důvodů je na místě, co nejdříve zkontaktovat exekutora, upozornit ho na předmětný § 262a odst. 2 občanského soudního řádu a požádat ho "po dobrém" o zrušení exekučního příkazu, zároveň je na místě doložit kopii rozsudku o rozvodu. Pokud se s exekutorem nedohodnete, bude potřeba podat návrh na částečné zastavení exekuce co do rozsahu postižení Vašeho příjmů. Návrh na částečné zastavení exekuce se doručuje pověřenému exekutorovi. Pokud mu exekutor nevyhoví (např. proto že nesouhlas vyjádří oprávněný), je postoupen soudu.
Ve svém dotaze uvádíte, že jste s bývalým manželem uzavřela dohodu o vypořádání společného jmění manželů. Zde je důležité si uvědomit, že daná dohoda je závazná pouze pro Vás a bývalého manžela nikoliv pro věřitele. Věřitelé jí mohou napadnout z důvodu jejich poškozování.
Je třeba rozlišit, jestli u aktuálně vymáhaných pohledávek figurujete přímo jako povinná spolu s manželem (plně či částečně) nebo zda je za povinného označen pouze Váš manžel a Vy jste v řízení pouze coby "manželka povinného". Pokud by se jednalo o první případ a Vy jste byla přímo povinná, tak se bohužel nelze dovolávat vypořádání a může být postižen Váš příjem či majetek bez ohledu na zánik manželství. Dále si však dovolíme předpokládat, že se jedná o druhou situaci.
V případě kdy je dohoda o vypořádání SJM závazná pouze vůči manželům nikoliv věřitelům, přichází na řadu další "hranice" a tou je uplynutí tří let od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu. Po uplynutí této doby totiž dochází k vypořádání společného jmění tzv. zákonnou fikcí. Fakticky to znamená, že hmotné věci movité jsou ve vlastnictví toho z nich, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá, ostatní hmotné věci movité a věci nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou, jejich podíly jsou stejné. Ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží společně oběma. Jejich podíly jsou rovné.Z hlediska "vnitřní" odpovědnosti Vás jako bývalých manželů jste odpovědni za dluhy, které patřily do společného jmění rovným dílem. Z pohledu věřitele a vaší "vnější" odpovědnosti, nemá věřitel v tuto chvíli na základě čeho postihnout Váš majetek (nehledě na to, že se již jedná o majetek v osobním vlastnictví).
Také Vás zajímalo, zda exekutor může přijít do Vašeho současného reálného bydliště a zabavovat Vaše věci. Dle zákona může exekutor vstoupit do domu či bytu, o kterém se domnívá, že se zde dlužník zdržuje nebo že zde má majetek. Vzhledem k Vaší stávající situaci, by k Vám exekutor neměl přijít a zabavovat majetek – chybí mu exekuční titul, jelikož nejste povinná, není zde nevypořádané společné jmění a z titulu "manželky povinného" nelze postihnout věci ale pouze příjem či pohledávku (důchod, účet). Nikdo Vám však stoprocentně nezaručí, že to přesto některý z exekutorů může zkusit.
Na tuto variantu je možné se připravit prostřednictvím tzv. preventivních opatření. Mezi které patří např. vytvoření si soupisu Vašeho majetku podloženého doklady o nabytí vlastnictví k těmto věcem např. kopií záručního listu , kopií dokladu o zaplacení, kopií darovací smlouvy apod.
Pokud by nějaké doklady chyběly lze je nahradit písemnými svědeckými výpověďmi . Na 100 % takto sepsání věcí exekutorem zabránit nelze, ale v případě "pádných" dokladů se riziko snižuje a přinejmenším si takto připravíte podklady pro případný návrh na vyloučení věcí z exekuce či vylučovací žalobu.
Pokud by totiž došlo k tomu, že by exekutor postihl Vaše, věci(nespadající do společného jmění manželů) a věci rodičů, je možné ihned po případném výkonu exekuce doručit ve lhůtě 30 dnů exekutorovi žádost o vyškrtnutí ze soupisu věcí podléhajících exekuci. Zároveň je potřeba doložit vlastnictví k těmto věcem viz výše.
V případě že by exekutor této žádosti nevyhověl, přišla by na řadu tzv. vylučovací žaloba, o které by již rozhodoval soud. Jestliže by soupis majetku provedl soudní vykonavatel (tj. zaměstnanec soudu) nikoliv exekutor či jeho pracovníci, žádost o vyškrtnutí věcí by se zcela vynechala, rovnou by přišla na řadu vylučovací žaloba.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský
Občanská poradna o. s. Společnou cestou