Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Exekuce na plat a blokace účtu
Otázka
Dobrý den chtěla bych se informovat,manželovi přišla exekuce 25000,- na účet a plat.Mě protože jsem jeho manželka jí dali taky,tento měsíc si strhly u mě z platu 1/3 z půlky dlužné částky,takže jestli tomu dobře rozumím tak mi z platu strhnou ještě dvakrát a svou část dluhu budu mít splacenou,ale manželovi strhávají 1600,- tak to má na delší dobu.Ale o co mi jde jelikož mám danou blokaci na účtě na celou dlužnou částku tak mi asi po uhrazení půlky dluhu,účet neuvolní a strhnou si pokud tam pošlu peníze i zbytek za manžela,rozumím tomu dobře?Exekuce je na částku 25000,-
Odpověď
Dobrý den,
bohužel Vás musím informovat, že srážky ze mzdy se chovají trochu jinak - exekuce na Vaši mzdu nepoběží do té doby, než uhradíte polovinu vymáhané částky, ale do té doby, než nějakým způsobem získá exekutor celou vymáhanou částku (včetně příslušenství a nákladů). Nejde tedy o vymáhání poloviny částky po Vás a poloviny částky po manželovi, ale po vymáhání celé částky po Vás obou, přičemž uhrazením jednoho z Vás se snižuje celková dlužná částka.
Jinak řečeno: na Vás běží srážky na 25 000 Kč, na manžela běží srážky 25 000 Kč, pokud se Vám strhnou 4 000 Kč a manželovi 1 600 Kč, je z dluhu celkem uhrazeno 5 600 Kč, takže zbývá k úhradě 19 400 Kč.
Je na exekutorovi, aby hlídal, kolik je ještě třeba strhnout, pokud se stane, že situaci zcela neuhlídá a ve Výsledku se strhne více (např. by poslední měsíc stačilo strhnout Vám 2 000 Kč a manželovi 1 600 Kč, ale protože zaměstnavatel neví, kolik z dluhu již bylo uhrazeno manželem, tak strhne celé 4 000 Kč), musí následně samozřejmě přeplatek vrátit. Stejné to je pokud se kombinují různé formy exekuce - např. banka se včas nedozví, že již z účtu nemusí srážet plnou sumu, vzhledem k tomu, kolik bylo uhrazeno prostřednictvím srážek, či naopak.
Mám-li výše uvedené shrnout - jsou-li zmiňované formy exekuce oprávněné, tak poběží obě až do uhrazení celé dlužné částky. Za oprávněné považuje současná právní úprava postižení mzdy a účtu manželky povinného, pakliže jde o závazek, který spadá do společného jmění manželů. Pokud by např. šlo o závazek, který Váš manžel má z doby před uzavřením manželství, bylo by možné požadovat zastavení srážek a postižení účtu na základě toho, že není splněna podmínka vymáhání pohledávky spadající do společného jmění manželů.
Z praktického hlediska lze rozhodně doporučit nenechávat si mzdu vyplácet na exekučně blokovaný účet, jelikož následně Vám z účtu pouze JEDNOU vyplatí dvojnásobek životního minima a následně banka bude blokovat i tu část mzdy, která má charakter nezabavitelné částky. I když by v zásadě po doložení jejího charakteru měl exekutor částku uvolnit, může to nějakou dobu trvat nemluvě o tom, že Váš exekutor s takovýmto výkladem nemusí souhlasit (zákon toto výslovně neřeší, v zásadě se zde odkazuje na judikaturu Nejvyššího správního soudu ČR) a uvolnit odpovídající částku odmítne.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.