Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
dluhy exekuce
Otázka
Dobrý den,
dcera si nabrala půjčky po pár tisícovkách asi deset k tomu dluží na zdravotním pojištění.4 půjčky jsem za ní zaplatila,vic už nemůžu.Dcera nemá práci bydlí v jiném městě,bydlení celé jí platí sociálka a dává jí k tomu 3500 Kč a v pronajatém bytě má trvalý pobyt.Přestala splácet dluh na zdravotním pojištění.Můžete mi poradit co s tím?Nemá z čeho dluhy splácet.Vzhledem k tomu že jí hrozí cca 7 exekucí dluhy šíleně narostou.Byt je pronajatý takže dceři nebo spíš mně patří lednice a pračka na faktuře je moje jméno jako plátce doručovací adresa je dcery,může i toto exekutor zabavit když je to moje a dceři jsem to jen půjčila?Má exekutor právo vzít lednici a pračku?Může zabavit i nábytek který patří majitelce? Poslední otázka je nemůžou exekutoři přijít ke mně domů a vzít mně vybavení.Trvalý pobyt u mě nemá dcera rok a 3 roky bydlela u otce.Rok bydlí v Chrudimy.Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
budu se snažit postupně odpovědět na Vámi položené otázky.
Ve svém dotaze uvádíte, že dcera má několik závazků, které ještě nejsou ve fázi exekuce, zároveň zmiňujete, že přestala splácet dluh na zdravotním pojištění.
1)Zajímalo Vás, co lze s touto situací dělat. Obecně lze říci, že v případě kdy dlužník není schopen své závazky splácet, je na místě o této skutečnosti věřitele informovat - nejlépe písemně. V dopise mu vysvětlit a doložit příčinu své platební neschopnosti. Zároveň je vhodné zdůraznit, že se dlužník své odpovědnosti dluh uhradit nezříká. Závěrem dopisu lze požádat buď o odklad splátek nebo schválení nižších splátek, než byly původně sjednány (tato možnost by přicházela v úvahu, pokud je dlužník schopen splácet své závazky alespoň částečně). Pokud se jedná o situaci, kdy dlužník nemá příjmy ani majetek postižitelný exekucí, nicméně je schopen hradit alespoň něco, je na místě na tuto skutečnost věřitel upozornit. Jinými slovy - vysvětlit mu, že v rámci exekuce by z něj "nedostal" nic, přičemž on mu nabízí "alespoň něco".
Věřitelé obvykle na dotčený dopis buď nereagují nebo reagují záporně či navrhují vyšší než jsou navrhované dlužníkovi splátky. Zde platí - nezavazovat se k ničemu, co nejsem schopen platit. Současně je vhodné "platit alespoň něco". Tato strategie dlužníka sice zcela neochrání před dalším případným vymáháním závazku. Pokud se však dlužník snaží platit „alespoň něco“ a následně dojde k soudnímu řízení, má vyšší šanci, že soud mu schválí (na základě dlužníkova vyjádření) dosavadní splátkový kalendář. Jinými slovy – dlužník může dosáhnout toho, že má svoje dosavadní snažení „posvěceno soudem“. Soudem schválený splátkový kalendář, který je plněn dlužníka chrání před exekucí.
Jestliže by dcera nebyla schopna splácet závazky ani částečně, bude i tak vhodné věřitele informovat o stávající situaci viz výše, přebírat poštu a v případě kdy by skutečně došlo k exekucím (mezifází však obvykle je soudní či rozhodčí řízení) a Vaše dcera byla stále bez postižitelného příjmu, bylo by na zvážení podání návrhu na zastavení exekuce pro nemajetnost. Zastavení však neznamená zánik! Jestliže by se její situace zlepšila, nic by věřiteli nebránilo exekuční řízení obnovit resp. podat nový návrh.
2)Dále Vás zajímalo, zda by exekutor mohl exekučně postihnout věci, které jste dceři zapůjčila a také zda by mohl exekučně postihnout věci pronajímatelky. Dle zákona lze exekučně postihnout majetek, jehož vlastníkem je povinný. Povinným bývá nejčastěji dlužník, někdy také spoludlužník či ručitel.
Nicméně v případě kdy by došlo k exekuci movitého majetku a exekutor resp. jeho zaměstnanci navštívili Vaši dceru v jejím bytě, nelze zcela vyloučit, že by mohlo dojít k tomu, že se na exekučním soupisu mohly objevit věci, které patří někomu jinému než Vaší dceři (povinné). V praxi totiž exekutoři často sepíši "co vidí" a následně čekají, zda se skutečný vlastník přihlásí resp. uplatní ve lhůtě 30 dnů, která běží od chvíle kdy se o soupisu dozvěděl, žádost o vyškrtnutí věcí ze soupisu. V žádosti o vyškrtnutí věcí ze soupisu je skutečný vlastní věcí povinen doložit vlastnictví např. prostřednictvím kupní smlouvy, výpisem z účtu na kterém je zachycena platba za sepsané věc, listiny z dědického řízení apod. Jestliže by exekutor žádosti o vyškrtnutí věcí ze soupisu nevyhověl, může vlastník věcí uplatnit vylučovací žalobu. O podání vylučovací žaloby je vhodné informovat věřitele, jak se v praxi ukazuje, ne vždy jsou totiž informováni o tom, co vše bylo v rámci výkonu exekuce sepsáno.
Pokud je na faktuře o zaplacení dotčených spotřebičů Vaše jméno jsou šance na případné zpětné vymožení těchto věcí poměrně dobré. I tak by ale bylo vhodné, aby dcera udělala soupis věcí, které jí v bytě nepatří a vlastnictví jednotlivých věcí doložila viz výše. U zařízení které patří pronajímatelce, by bylo vhodné doložit nájemní smlouvu či evidenční list, ve kterých je zařízení bytu uvedeno.
3) Také Vás zajímalo, zda lze exekučně postihnout pračku a ledničku. Dle § 322 odst. 2, písm. a) Občanského soudního řádu nelze výkonem rozhodnutí (exekučně) postihnout obvyklé vybavení domácnosti, přičemž obvyklým vybavením domácnosti je potřeba chápat základní nezbytné majetkové vybavení domácnosti. Zde bohužel narážíme na absenci bližšího vymezení. Pravdou je, že otázka zda exekutor může zabavit pračku a ledničku je často diskutována. Z rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem sp. zn. KS ÚNL 10 Co 932/2004 mj. vyplývá: "Půjde-li o věc pro povinného a jeho rodinu nezbytnou, pak nepodléhá výkonu rozhodnutí bez ohledu na to, zda ji lze zařadit mezi obvyklé vybavení domácnosti, či nikoliv. Naopak zase platí, že půjde-li o věc, která není pro uspokojování hmotných potřeb povinné a její rodiny nezbytná, může být postižena výkonem rozhodnutí, i když tvoří obvyklé vybavení domácnosti. Kritérium nezbytnosti se totiž neodvíjí pouze od četnosti a způsobu užívání věcí, nýbrž má základ v úvaze, zda lze po povinné požadovat, aby při uspokojování základních životních potřeb svých a své rodiny se bez uvedených věcí obešla." Obdobně by se dalo uvažovat i o ledničce.
Např. pokud by se jednalo o rodinu s malými dětmi, pro které je potřeba skladovat mléko v lednici nebo v rodině žila osoba, která by potřebovala ukládat inzulín do lednice či by se v domácnosti nalézal těžce nemocný člověk, u kterého bude zvýšená potřeba praní prádla dalo by se hovořit o nezbytnosti daného spotřebiče pro domácnost. Určitým kritériem také může být dostupnost obchodů a veřejných prádelen, pokud např. povinný žije ve městě, je zdravý a může si průběžně dokupovat potraviny, nejspíš by nebylo shledáno, že je v tomto případě lednička nezbytně nutné vybavení domácnosti.
Jak sama vidíte, nelze jednoznačně říci, že je pračka nebo lednička před exekucí chráněna.
4)V neposlední řadě Vás zajímalo, zda by exekutor mohl přijít k Vám domů, navzdory tomu že u Vás dcera nebydlí a nemá zde ani trvalý pobyt. Obecně lze říct, že exekutor má právo vstoupit do domu či bytu, o kterém se domnívá, že se zde povinný (což je nejčastěji dlužník, může to však být i ručitel či spoludlužník) zdržuje. Platí tedy, že trvalý pobyt bývá pro exekutora vodítkem nikoliv vstupenkou. Jestliže však dcera u Vás skutečně nežije, nemá trvalý pobyt je šance, že by se k Vám exekutor dostavil malá. Vyloučit ji však zcela nelze (zejména při případné dlouhodobější návštěvě dcery u Vás). Pro Vás větší klid je určitě vhodné vracet jakoukoliv dceřinu poštu s informací, že adresát na dotčené adrese nebydlí. Pokud znáte některé z dceřiných věřitelů, potažmo exekutorů můžete je informovat, že dcera u Vás nežije, nemá zde žádný majetek ani trvalý pobyt. V krajním případě si můžete také vytvořit jako prevenci seznam Vašeho majetku včetně dokladu o Vašem vlastnictví (kopie kupních, darovacích smluv, výpis z bankovního účtu o zaplacení, písemné svědecké výpovědi sousedů apod.). Tímto seznamem pak můžete argumentovat při setkání s exekutorem (případě může také sloužit jako podklad pro žádost o vyškrtnutí věcí ze soupisu či vylučovací žalobu), což je však již nekrajnější varianta. Jak jsem již psala výše, vyloučená není, z druhé strany šance, že Vás exekutor navštíví kvůli dluhům dcery, která u Vás tři roky nežije opravdu není velká.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou