Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Může na mě exekutor?
Otázka
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Můj přítel má exekuci a já mám příjmení po příteli. Nejsme manželé, může exekutor i na mě? Předem děkuji za Vaši odpověď
Odpověď
Dobrý den,
na základě Vámi uvedených informací dovozuji, že jste si změnila příjmení, tak aby bylo shodné s příjmením Vašeho přítele, zároveň však nejste manželé ani bývalí manželé.
Obecně lze říci, že exekučně je možné postihnout majetek a příjmy povinného. Povinným bývá nejčastěji sám dlužník, v některých případech spoludlužník, ručitel či manžel/ka. Nezmiňujete se, že byste se nacházela v některé z uvedených rolí. Pokud tomu tak opravdu je, mohu Vás uklidnit, že exekutor nemůže kvůli závazkům Vašeho přítele postihnout Váš příjem, účet ani majetek. Exekutor má právo nahlédnout do centrální evidence obyvatel, z ní tak může také zjistit, že nejste manželka povinného (Vašeho přítele).
Pokud by se navzdory výše uvedenému stalo, že by některý z exekutorů zkusil exekučně postihnout Váš příjem, účet či nemovitost, mohla byste ho obratem upozornit na skutečnost, že nejste manželka povinného a tudíž nelze takto postupovat. Pakliže by exekutor na Vaše oznámení nereagoval, mohla byste podat návrh na zastavení exekuce co do formy. Nicméně se domnívám, že je poměrně nepravděpodobné, že by došlo až k takovému vyhrocení situace.
Trochu složitější je situace u movitých věcí. Problém totiž obvykle nastává v situaci, kdy již dochází k samotné exekuci soupisem majetku. Vzhledem k tomu, že má exekutor velmi omezené možnosti rozeznat, kdo je vlastníkem té či oné věci, často se řídí pouhými domněnkami o vlastnictví věcí s tím, že nejjednodušší může být sepsat vše co je smysluplně zabavitelné a následně si počkat, zda se ozve skutečný vlastník.
V případě, že by došlo k zabavení Vašich movitých věcí v rámci exekuce vedené na přítele, je možné ihned po případném výkonu exekuce doručit ve lhůtě 30 dnů exekutorovi žádost o vyškrtnutí ze soupisu věcí podléhajících exekuci. Zároveň je potřeba doložit vlastnictví k těmto věcem např. kopií záručního listu na jméno rodičů, kopií dokladu o zaplacení, kopií darovací smlouvy apod.V případě že by exekutor této žádosti nevyhověl, přišla by na řadu tzv. vylučovací žaloba, o které by již rozhodoval soud.
V situaci kdy víte, že Vám zcela reálně hrozí "návštěva" exekutora, je možné se na ní připravit prostřednictvím tzv. preventivních opatření. Mezi které patří např. vytvoření si soupisu Vašeho majetku podloženého doklady o nabytí vlastnictví k těmto věcem. Pokud by nějaké doklady chyběly lze je nahradit písemnými svědeckými výpověďmi viz výše. Na 100 % takto sepsání věcí exekutorem zabránit nelze, ale v případě "pádných" dokladů se riziko snižuje a přinejmenším si takto připraví podklady pro případný návrh na vyloučení věcí z exekuce či vylučovací žalobu.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou