dluh partnera

Dotaz ze dne 8. 12. 2014 20:39.

Otázka

Dobrý den, můj partner před několika lety zkrachoval a má dluhy. To jsme se ani neznali. Rádi bychom se vzali. Já mám v osobním vlastnictví dům a pozemky. Pokud se vezmeme budou se jeho dluhy vztahovat i na mě. Hrozí mi že o dům můžu i přijít.

Odpověď

Dobrý den,

pro dluhy vzniklé před manželstvím nemá být postižen osobní majetek druhého manžela. V praxi není problém s nemovitostmi, jelikož v katastru není problém zjistit, kdo je vlastníkem a že např. nejde o situaci, kdy by na Vás budoucí manžel přepsal nemovitosti ve snaze vyhnout se exekuci.

S čím může být problém jsou movité věci - až na výjimky (automobily, registrované zbraně...) totiž movité věci nepodléhají žádné evidenci, takže v principu není v okamžiku, kdy exekutor přijde do bytu obývaným povinným (dlužníkem), jak rozlišit, čí jsou jaké věci, takže exekutor má možnost sepsat vše co je v principu zabavitelné a následně nechat na skutečném vlastníkovi, aby své vlastnictví k některým položkám doložil v rámci tzv. návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu. Nejsou-li dluhy řešeny a hrozí-li exekuce na movité věci, nelze v principu doporučit sestěhovat se s povinným, pokud nejsou náležitě zajištěny důkazy o vlastnictví k zabavitelným movitým věcem, které manžel dlužníka není ochoten v případě exekuce "obětovat".

Co obecně postižitelné je, je společné jmění manželů - pokud za trvání manželství cokoliv získáte (až na výjimky jako je dar, dědictví, či získání za jiný osobní majetek), půjde o majetek spadající do společného jmění, který exekutor může postihnout a Vy budete mít toliko možnost se bránit tomu, aby bylo postiženo SJM v celém rozsahu - v případě dluhů před manželstvím by totiž SJM mělo být postiženo pouze do výše vypořádacího podílu dlužníka (což je v praxi trochu komplikovanější určit). Z hlediska konstrukce občanského zákoníku by tato situace měla být řešitelná tím, že uzavřete před uzavřením manželství předmanželskou smlouvu, kterou si sjednáte režim oddělených jmění a necháte ji zapsat do veřejného seznamu vedeného notářskou komorou (pouze takto zapsané smlouvy mají účinky vůči osobám, které s ní nebyly individuálně seznámeny). Problém spočívá v tom, že podle aktuálního znění exekučních předpisů exekutor nařizuje exekuci bez ohledu na existenci těchto smluv - to v současnosti znamená, že Vám je zablokován majetek, který by byl společný, pokud by nebylo dotčené smlouvy a Vám nezbývá než se tomuto postupu bránit cestou vylučovací žaloby (v praxi rychlejší šanci představuje dohoda s věřitelem, který uzná, že tato žaloba by byla úspěšná a zbytečně se nechce soudit).

Svébytný "problém" představují účty, mzda a jako mzda postižitelné příjmy a jiná majetková práva. Ty jsou sice u manželky dlužníka postižitelné pokud se jedná o dluhy ve společném jmění manželů, ale v praxi exekutoři neprověřují okolnosti vzniku dluhu, takže se stává, že manžel dlužníka zjistí, že má zablokovaný účet, srážky na mzdě... a následně je na něm, aby exekutorovi podal návrh na zastavení exekuce těmito formami s tím, že doloží, že jde o dluhy vzniklé před manželstvím.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším