Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
exekuce na dedicky podil
Otázka
Dobry den, manzelka zdedila 12.5% v byte jeji bratr ma take 12.5% a dalsi tri dedicove maji 25%.
Jeji bratr ma na sebe a jeho dedicky podil cca 28 exekuci s castkou previsujici jak jeho podil 250.000,- ale nejspis i cenu bytu 2.000.000,-
Proto nas zajima zda staci zaplatit za bratra 250.000kc exekutorovi ktery se prihlasil jako prvni. Protoze jsme se dozvedeli ze je potreba uhradit cely jeho dluh a pak nasledne dojde k vymazani exekuci na katastru, ale tim dojde k poskozeni nasich podilu na nemovitosti.
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho e-mailu bohužel nelze vyčíst bližší informace o stavu věci, zda v rámci dotčených exekucí byl nařízen prodej podílu, zda došlo k zřízení exekutorského zástavního práva na podíl, jak postupovali ostatní věřitelé (zda přihlásili své pohledávky do prodeje nařízeného "prvním" exekutorem atd.).
Samotná skutečnost, že je v exekuci znamená, že bratr není oprávněn vykonávat s majetkem dispozice přesahující běžnou správu (neřeším nyní situace typu složení dostatečné jistoty u exekutora, jelikož o něco takového se zřejmě nejedná), takže pokud uvažujete o tom, že by na Vás bratr nemovitost převedl, není to dost dobře možné, aniž by se řešilo všech 28 exekucí. Skutečnost, že složíte prvnímu exekutorovi celou vymáhanou částku, by sice vyřešila záznam o této exekuci na katastru, ale to v praxi nemá smysl, pokud je zde dalších 27 zapsaných exekucí (a vyplacení všech by podle toho co uvádíte, znamenalo uhradit více, než jaká je hodnota podílu).
Jinak obecně možný přímý prodej v rámci exekuce je, akorát v situaci většího počtu exekutorů může být komplikované (či v praxi nemožné) získat od všech exekutorů v takovéto situaci vyžadovaný souhlas s prodejem. Teoreticky Vám však nic nebrání, abyste zkusili exekutory se švagrem kontaktovat s tím, že nabízíte odkoupení podílu a uvidíte, zda-li je reálné od všech potřebný souhlas získat.
Druhou možností je počkat si na dražební jednání, kdy bude švagrův podíl exekučně prodáván a podíl si vydražit (v závislosti na existenci či neexistenci ostatních zájemců se může stát, že získáte podíl výhodněji, než za jakých podmínek by byl možný přímý prodej).
Třetí variantou je využít ustanovení o vypořádání podílového spoluvlastnictví. Skutečnost, že jeden ze spoluvlastníků je postižen exekucí totiž nebrání tomu, aby se jiný podílový spoluvlastník domáhal vypořádání podílového spoluvlastnictví a to případně i formou vyplacení podílu. Teoreticky si tak lze představit, že by se exekuce vyřešila tím způsobem, že v rámci soudem nařízeného vypořádání vyplatíte podíl exekucí postiženého spoluvlastníka. V praxi nicméně záleží, zda bude rychlejší exekutor s prodejem podílu, či soud s rozhodováním o vypořádání (věc by případně bylo vhodné projednat s ostatními spoluvlastníky, aby nedošlo k nějakému sporu, který by řízení pozdržel).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.