Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dluh příbuzného v zahraničí
Otázka
Dobrý den,
jsem občanem ČR, mému bratrovi, který je občan SR, vznikl před zhruba 15 lety dluh u slovenské banky z důvodu krachu jeho podnikání. Bratr dluh nesplácel a přijel do ČR, kde se již cca 13 let zdržuje. S jeho podnikáním jsem neměla nic společného, a protože mi příbuzní ze Slovenska volají, že banka bude po nich, po mně, i po mých vnoučatech žádat uhrazení bratrova dluhu, chci se zeptat, nakolik je to v jejich pravomoci a zda-li už není dluh dokonce i promlčen.
Děkuji za odpověď, přeji hezký den,
Odpověď
Dobrý den,
neposoudím, v jakém stavu je předmětná pohledávka, coby česká poradna se ostatně ani nevěnujeme slovenskému právu. Nicméně v principu skutečnost, že se jedná o 15 let starý dluh nemusí znamenat, že je pohledávka promlčena - promlčecí lhůty obecně vzato vymezují, v jaké lhůtě musí věřitel to či ono učinit (podat žalobu, podat návrh na exekuci...) a pokud věřitel pečlivě činí vyžadované úkony ve stanovených lhůtách, nemusí k promlčení dojít nikdy (není nic tak výjimečného narazit na exekuci, která řeší dluhy z devadesátých let). Bez bližší znalosti situace je tudíž nutné počítat jak s možností, že dluh je již promlčený (banka nedělala co měla v řádných lhůtách), tak i to, že k promlčení nedošlo.
Na druhou stranu Vás mohu uklidnit pokud jde o odpovědnost za dluhy svého bratra. Pokud jste se žádným způsobem nezavázala k úhradě dluhů bratra (spoludlužnictví, ručitelství, přistoupení k závazku..), nebo-li lidově řečeno jste se "neupsala" věřiteli, tak ze samotné skutečnosti, že jde o Vašeho bratra, strýce dětí atd., odpovědnost za úhradu dluhů podle českého práva (a pokud vím tak ani podle slovenského) nevzniká. Odpovědnost za dluhy by na Vás mohla přejít v důsledku dědického řízení (dědí se nejen aktiva, ale i pasiva), nicméně opět podle naší úpravy nemůže být nikdo nucen, aby byl něčím dědicem - i kdyby jste měla po bratrovi dědit, stačilo by dědictví odmítnout a následně byste s dluhy zesnulého neměla nic společného (samozřejmě ani s případnými aktivy).
Nevím, na základě čeho Vaše rodina došla k závěru, že banka může na základě smluvního závazku s bratrem vymáhat dluh vůči "širokému příbuzenstvu", ale předpokládám, že nejde o žádný právně relevantní zdroj informací.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.