Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dotaz
Otázka
Dobry den, chtěla jsem se zeptat na snatek se zadluzenou osobou. Poznala jsem partnera jsem s nim jiz spoustu let, ale on si pred nasim seznamenim nadelal dluhy, nekde jsem slysela ze pokud jsou dluhy započaté pred snatkem tak se nebudou po svatbe dotykat zeny a dětí. Je to pravda? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
pokud jde o děti, tak u těch obecně není důvod proč by se jich dluhy rodičů měli po právní stránce "týkat" (prakticky se jich samozřejmě asi dotkne skutečnost, že jejich rodič v rámci exekuce přichází o část příjmu i majetek). Přechod dluhů na děti hrozí až v rámci dědického řízení, kdy se odpovědnosti mohou snadno zbavit tím, že dědictví včas odmítnou.
U manželky je situace složitější - za dluhy vzniklé před uzavřením manželství samozřejmě osobně neodpovídá, po aktuální novele již ani není třeba řešit, zda dluh je či není součástí společného jmění (což bylo do novely rozhodující pro možnost postihnout mzdu atd.). Co však může být postiženo je společné jmění manželů a to v rozsahu odpovídajícímu vypořádacímu podílu dlužícího manžela a dále účet manželky (pokud neprokáže, že na něm jsou pouze její osobní peníze nesouvisející se společným jměním, postihne se 1/2 prostředků).
V praxi by asi bylo poněkud nepraktické v takovéto situaci mít společné jmění (v zásadě vše pořízené za trvání manželství se stane součástí SJM a následně může být částečně postiženo), takže by zřejmě bylo vhodné doporučit zvážit předmanželskou smlouvu (nutno u notáře), kterou byste nechali zapsat do seznamu vedeného notářskou komorou a modifikovali si režim společného jmění např. tak, že byste i po uzavření manželství každý nabývali do osobního majetku, což by znamenalo, že majetek dlužníka by mohl být celý postižen a majetek nedlužícího manžela by nemohl být postižen vůbec. Po praktické stránce by pak samozřejmě bylo třeba zajišťovat si doklady k tomu, co kdo za co pořídil, jelikož u exekucí na movité věci je v principu na osobě žijící s dlužníkem, aby prokázala, že exekutorem nalezené věci její a nikoliv dlužníka.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.