Jak ven z milionové exekuce

Dotaz ze dne 24. 9. 2015 10:32.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Mám exekuci z doby bývalého manželství. Vlastnila jsem společnost s.r.o., která si vzala od banky úvěr ve výši 750.000,-Kč. Za společnost jsem podepsala směnku já, avšak jako další aval, podepsal můj bývalý manžel, měli jsme rozdělené SJM. Nyní je proti mne vedena exekuce ve výši 1.500.000,-Kč. Manžel utekl z republiky a tudíž je pro EÚ nedohledatelný. Je možné nějakým způsobem toto řešit? Podotýkám, že mám min.mzdu, jedno dítě s nynějším přítelem. Kritéria osobního bankrotu nesplňuji. Je to opravdu tak, že celý život si nebudu moci pořídit žádný majetek a ni jakoukoliv movitou věc? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pokud jste ve fázi, kdy je na Vás na základě směnečného platebního rozkazu vedena exekuce na 1 500 000 Kč, tak zde bohužel zřejmě nebude jednoduchá cesta jak se tohoto dluhu zbavit. Neuvádíte nic bližšího k tomu, jak se z původního dluhu 750 000 Kč stal dluh v dvojnásobné částce ani k dosavadnímu průběhu řízení, ale pokud zde není po věcné či procesní stránce co napadat, tak dluh v exekuci sám od sebe nemá jak zmizet.

Obecně platí, že dluhy se musí platit, přičemž výjimky jsou poměrně omezené.

Jednou z nich je Vámi zmiňované oddlužení, u kterého uvádíte, že v současnosti nemáte vzhledem k příjmu možnost splnit podmínky. Nevím do jaké míry je možné očekávat, že se Vaše příjmová situace výhledově zlepší do té míry, aby bylo reálné uhradit minimálně 30 % nezajištěných věřitelů (zmiňujete pouze dluh ze směnky - pro oddlužení je nutné mít minimálně dva věřitele).

Další možností je to, že věřitel nechá svůj dluh promlčet - zde narážíme na problém, že během běžícího exekučního řízení promlčecí doba neběží, takže pokud věřitel neopomněl věc dát do exekuce, zpravidla na promlčení nedojde.

Třetí variantou je to, že věřitel sám akceptuje, že mu nebude uhrazena celá částka - zde jde v principu o ekonomickou spekulaci věřitele, pokud je mu zřejmé, že celou dlužnou částku nedostane a maximálně může počítat s tím, že během příštích 30 let dostane částku X Kč, může být přístupný k dohodě v tom smyslu, že pokud bude uhrazena dohodnutá částka, tak zbytek pohledávky odpustí - zde je však nutné být v první řadě schopen něco takového nabídnout, přičemž z logiky věci zde člověk nemá jak legálně nabídnout vlastní prostředky. Jednává se tak typicky o situace, kdy osoba blízká nabídne, že věřiteli složí své vlastní prostředky (na které se věřitel nemá jak dostat), pokud dlužníkovi odpustí zbytek dluhu. Záleží samozřejmě i na věřiteli - i když nabídka může působit výhodně, tak věřitel má právo trvat na vymáhání původního dluhu, byť ho nemá šanci vymoci.

Není-li možné dluh řešit žádným z výše uvedených způsobů, je bohužel třeba počítat s tím, že exekuce skutečně může běžet až do Vaší smrti, přičemž je následně na místě uvážit, jak si život za daných podmínek uspořádat co nejpraktičtěji.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším