Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
splaceni pujcky umely spanek
Otázka
Dobry den, Mam stryce, zije sam,nema deti ani manzelku. Ted lezi v umelem spanku v nemocnici. U nej doma jsme nasli vypisy z home creditu, tudiz ma pujcku. Zajimalo by me jestli jsme nejak povini ji splacet, nebo jak postupovat. Muze po nas nekdo neco chtit?
Odpověď
Dobrý den,
pokud jste se nezavázali dluhy strýce hradit (nepodepsali jste spoludlužnictví, ručitelství, přistoupení k závazku či něco podného), tak ze samotné skutečnosti, že jste jeho nejbližší žijící příbuzní nic takového neplyne. Povinnost hradit dluhy strýce či jejich část by Vám mohla vzniknout v případě strýcova úmrtí, pakliže byste se stali jeho dědici.
Pokud by strýc byl nemajetný a měl pouze dluhy, zřejmě by dědictví skončilo tím, že by se drobný majetek vydal vypraviteli pohřbu na krytí nákladů, žádný dědic by se nestanovil a za dluhy by již nikdo neodpovídal.
Pokud by otec měl nějaký majetek, je třeba uvážit, jaký bude poměr majetku a dluhů. Dědici v dnešní době odpovídají za dluhy zůstavitele bez omezení, takže je klidně možné, aby dědic zdědil 100 000 Kč a následně se ukázalo, že věřitelům musí vyplatit 300 000 Kč. Tomuto se lze bránit tím, že se požádá notář, aby vyzval věřitele k přihlášení pohledávek ve spojení s tzv. výhradou soupisu. Následně, pokud se tedy neukáže, že dědic nějaký majetek zatajil, je odpovědnost za dluhy omezena hodnotou dědictví. Je třeba upozornit, že odpovídat do hodnoty dědictví a odpovídat dědictvím jsou dvě různé věci. Jsou známé případy, kdy dědic zdědil majetek oceněný v dědickém řízení na částku podstatně vyšší, než za jakou si ho následně podařilo prodat a rozdíl následně musel hradit "ze své kapsy" (např. dům oceněný na 4 000 000 Kč, dluhy za 3 000 000 Kč, dům v exekuční dražbě prodán za 2 000 000 Kč, zbývající 1 000 000 Kč se dále vymáhá po dědici).
Předpokládá-li dědic, že dluhy budou vyšší než hodnota dědictví, může být nejjednodušší dědictví odmítnout. Je třeba upozornit, že jak pro výše zmiňovanou výhradu soupisu tak pro odmítnutí dědictví se je nutné zdržet toho, aby potenciální dědic jednal tak, jako by dědicem byl (pokud začnu s majetkem nakládat tak, jako by mi měl patřit, nemohu se následně rozmyslet a dědictví odmítnout).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.