co dělat?

Dotaz ze dne 17. 11. 2015 14:28.

Otázka

-Dobrý den potřeboval bych radu jak postupovat ..Mám několik exekucí na 320 tisíc.63 tisíc ,80 tisíc ,250 tisíc ..dluhy jsou zdravotní pojistovna,dopravní podnik ,,money bank atd ......Je mi 33 let za celý život jsem pracoval na smlouvu jen pul roku jinak dělám brigádně ..V současné době myšleno tím tenhle rok dělám na dohodu o provedení práce kde muj měsíční příjem nepřekračuje 10 tisíc korun ...žádal sem o splátkový kalendář ale nebylo mně vyhověno z duvodu neefektivnosti vymožení dluhu ....trvalé bydleště mám na radnici nemám žádný majetek žádne bankovní učty žadnou vyživovací povinost a nepobiram od statu žadne davky ...Chtel sem zacit zit normalne ale neschvalily kalendář splatkový ..v dohledne době práci neseženu mam jen zakladní vzdelaní proto pracuji na dohodu ...prosim jak v me situaci postupovat ? dekuji s .....na uradu prace hlasen momentalne nejsem .......zastavení exekuce pro nemajetnost ??? nebo co se stane když prostě komunikovat nebudu a nic platit taky nebudu ?.dekujiu za odpoved

Odpověď

Dobrý den,

pokud máte nařízeno několik exekucí, které nejsou prováděny proto, že nemáte žádný majetek ani zabavitelný příjem, pak exekuce budou nadále trvat a čekat na dobu, kdy se Vaše finanční nebo majetková situace zlepší, nebo budou z nějakého důvodu zastaveny.

Jak správně uvádíte, zákon nabízí možnost zastavit exekuci pro nemajetnost. Exekuci zastaví buď sám exekutor bez Vámi podaného návrhu a nebo naopak na základě Vašeho návrhu. Návrh na zastavení exekuce je třeba podat do 15 dnů ode dne, kdy jste se o důvodu zastavení dozvěděl. Nelze-li takový důvod doložit (a tím určit počátek lhůty), třeba prostě proto, že exekuce trvá již dlouho a není Vám nic postihováno, je možné i přesto podat návrh na zastavení. Jelikož exekutor může exekuci pro nemajetnost zastavit i sám bez návrhu, může se důvody Vašeho návrhu zabývat i bez ohledu na nedodržení patnáctidenní lhůty.

O návrhu na zastavení exekuce rozhoduje exekutor a je na jeho uvážení, zda mu vyhoví či nikoli. Pokud mu nevyhoví, postoupí návrh soudu. Exekutor i soud se při rozhodování o návrhu zabývají důvody pro zastavení exekuce, a to zejména situací povinného a zda je možné očekávat zlepšení situace např. tím, že se Vám podaří vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu, věku, vzdělání apod. najít zaměstnání (a tím uhradit dluhy).

V dotaze píšete, že Vám věřitel nebo exekutor nevyhověl v žádosti o splátkový kalendář. To znamená, že věřitel nebo exekutor požadují zaplacení celého dluhu najednou. V situaci, kdy je již nařízena exekuce a kdy není co postihnout, to prakticky nemá žádný dopad. Splátkový kalendář může být výhodou v situaci, kdy chce dlužník zabránit exekuci. Pokud v takovém případě věřitel souhlasí a dlužník řádně splácí, je pravděpodobnost toho, že věřitel bude dluh vymáhat přes soud a exekutora, menší. Tím dlužník jednak ušetří na nákladech soudního a exekučního řízení, jednak zabrání provedení exekuce.

Přestože Vám věřitel nebo exekutor nevyhověli v žádosti o splátkový kalendář, můžete posílat splátky na některé nebo všechny dluhy sám. Tím by se Vám mohla snižovat dlužná částka, nebo by alespoň nemusela narůstat (záleží na tom, na co by byla splátka započítána, zda na jistinu nebo na úroky - bylo by dobré proto požádat věřitele o započtení splátek na jistinu a pokud vyhoví, bude se snižovat základní částka, ze které se zpravidla počítají úroky z prodlení).

Snižování dlužných částek může být do budoucna výhodné pro případ, že byste zkoušel žádat o oddlužení v insolvenčním řízení. Pro oddlužení je jednou ze základních podmínek to, že budete schopen buď z prodeje majetku nebo splátkovým kalendářem uhradit minimálně 30% svých dluhů. A čím vyšší dluhy budete mít, tím bude třeba buď vlastnit hodnotnější majetek nebo mít vyšší příjem. Je tedy možné, pokud si najdete zaměstnání, po nějaké době požádat o oddlužení (je třeba soudu prokázat alespoň nějakou stálost zaměstnání a pravidelný příjem a příjem by měl být v takové výši, aby z něj mohly být prováděny zákonem stanovené srážky a tyto srážky za dobu 5 let pokryly alespoň 30% dluhů).

V dotaze se ptáte, co se stane, když přestanete komunikovat a nebudete nic platit. Je možné, že se nyní nic nestane, neboť exekuce nemůže být pro nemajetnost provedena. Dluhy však budou existovat a narůstat a v budoucnu je bude čím dál těžší uhradit.

V případě potřeby je možné informace upřesnit nebo doplnit.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším