Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Exekuce a svatba
Otázka
Dobrý den,
se snoubencem plánujeme svatbu. Snoubenec má však dluh, který vznikl ještě před naším seznámením. Má exekuci na plat, kterou rok a půl poctivě platí. Částka, která mu z výplaty zůstane po stržení exekuce, chodí na můj účet. Chtěla bych se zeptat, zda může být můj účet a má mzda nějak postiženy po uzavřený manželství? Předmanželskou smlouvu budeme kvůli majetku rozhodně uzavírat. Ještě bych se chtěla zeptat, jestli může exekutor zabavovat majetek, pokud je exekuce postupně splácena? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
v letošním roce došlo k podstatnému omezení způsobů, kterým je možné exekučně postihnout manžela povinného, nicméně forma exekuce "přikázáním pohledávky z účtu manžela povinného" nám v zákoně zůstala. Je třeba počítat s tím, že exekutor může pro dluhy manžela z doby před manželstvím zablokovat Váš účet, přičemž banka Vám může následně bez dalšího uvolnit polovinu prostředků, které na účtu budete mít k okamžiku, kdy jí byl doručen exekuční příkaz. Pokud byste chtěla dosáhnout toho, aby exekuce touto formou byla zcela zastavena (uvolnil se účet), je třeba podat k exekutorovi příslušný návrh spolu s důkazy, že prostředky vložené na účet by jinak nespadaly do společného jmění manželů (tam kde o probíhající exekuci víte, je vhodné příslušné doklady se žádostí, aby k postižení účtu nepřistoupil, poslat předem). V současnosti má tak manžel povinného již podstatně silnější postavení, nicméně stále je nejbezpečnější se na účet příliš nespoléhat (ideálně ho nemít, či používat účet třetí, důvěryhodné osoby).
Mzda Vám podle současné právní úpravy již být postižena nemůže.
Předmanželskou smlouvu, která zřejmě vyloučí vznik společného jmění manželů, lze v popsané situaci doporučit, jakož i její zapsání do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeném notářskou komorou (v opačném případě se nelze této listiny dovolávat vůči osobám, které s ní nebyly seznámeny). Zákon bohužel výslovně stanoví, že exekutor je bez dalšího povinen k těmto listinám přihlížet, v případě vymáhání závazků vzniklých po zápisu do tohoto seznamu. V případě závazků vzniklých před zápisem takovéto smlouvy exekutor vychází z jejich obsahu v případě souhlasu oprávněného (věřitele), takže lze doporučit obeslat věřitele a vyžádat si jejich souhlas dříve, než exekutor případně zkusí něco z majetku nabytého za trvání manželství postihnout s tím, že se při nařízení exekuce k této listině nepřihlíží (a až následně se vlastník brání s tím, že vůči věřiteli nejde o společné jmění manželů).
Exekutor má usilovat o co nejrychlejší a nejefektivnější vymožení pohledávky, přičemž má stanoveno pořadí jednotlivých forem exekuce a k "tvrdším" formám exekuce má přistoupit pouze pokud "mírnější" forma nedostačuje. Obecně není vyloučeno, aby exekutor přistoupil k prodeji majetku, byť je pohledávka splácena, pakliže splátky nedostačují k dostatečně rychlému uspokojení pohledávky a lze předpokládat, že prodejem majetku by bylo možné zajistit rychlejší úhradu vymáhané pohledávky.
Nesplácí-li snoubenec částky, které exekutorům stačí, je třeba počítat s tím, že by u Vás mohlo dojít ve společné domácnosti k exekuci na movité věci. Pro takovéto případy je vhodné být schopen prokázat, kdo jaké věci vnesl do společné domácnosti (schopnost prokázat vlastnictví z doby před manželství) a z hlediska věcí zakoupených za manželství pak být schopen prokázat, které věci s ohledem na předmanželskou smlouvu nabyl který z manželů. Pokud vlastník není schopen prokázat vlastnické právo ke svým věcem, vystavuje se riziku, že v případě exekuce na prostory obývané povinným dojde k exekučnímu prodeji těchto věcí za účelem úhrady dluhu (stručně řečeno - je na Vás, abyste byla schopná prokázat co je Vaše, vše ostatní bude považováno za postižitelné). Přímo na místě exekutor nemá povinnost zkoumat vlastnická práva k věcem - je běžné, že je sepsáno všechno bez ohledu na to, že budete mít v ruce doklady k vlastnictví dotčených věcí. Až následně máte možnost podat tzv. návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu (jinak řečeno - vlastnictví se neřeší při samotné návštěvě exekutora, ale písemnou formou po jeho odchodu).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.