Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Exekuce
Otázka
Zdravím,podnikám jako OSVČ,s malou pivničkou.Mám řadu exekucí,některé splácím na dohodě s exekutory,ale nestačí to na další exekuce.Teď bydlím u nové přítelkyně,byt má na hypotéku a vše co je v něm je její a na vše má schované účty,já tu zde mám jen oblečení.Nejsem zde hlášen,nikdy jsem si na její adresu nic neposlal a ani mi nechodí pošta,vlastně nikdo neví,že zde přebývám,jsem hlášen na úřadě,nemám nikde žádný účet,žádné auto,nemovitost,vlastně jsem bezdomovec.Kdyby nějakou náhodou zjistili,že jsem zde,můžou jí v bytě něco zabavit i když má na vše ihned doložitelné účty a kupní smlouvy?
Odpověď
Dobrý den,
exekutor má právo postihnout movité věci dlužníka v místě, kde se důvodně domnívá, že se dlužníkovy věci nacházejí (prostory užívané dlužníkem). Pokud se tedy exekutor dozví, že pobýváte u přítelkyně, může se domnívat, že u ní máte i své věci, a může tedy nařídit exekuci prodejem movitých věcí a věci přijet sepsat. Přítelkyně má při soupisu věcí možnost na místě doložit své vlastnické právo k věcem, např. prostřednictvím dokladů o koupi (s uvedením svého jména), kupními smlouvami apod., nicméně v principu se v této fázi vlastnické právo příliš neřeší (fakticky to odradit v některých situacích může) a až po provedení soupisu, má přítelkyně možnost podat k exekutorovi návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu, a to do 30 dnů ode dne, kdy se o soupisu dozvěděla. K návrhu doloží důkazy, které její vlastnické právo dosvědčují, např. opět doklady o koupi, kupní smlouvy, fotografie, svědectví jiných osob. Nevyhoví-li exekutor návrhu, pak další možností je podat tzv. vylučovací žalobu.
Tato žaloba nesměřuje proti exekutorovi, ale proti oprávněnému (věřiteli). Z toho důvodu je vhodné návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu zaslat v kopii oprávněnému. Není totiž neobvyklé, že věřitel takové žádosti vyhoví a nařídí exekutorovi, aby věc z exekuce vyloučil, jelikož kvůli dotčené věci nechce vést spor ohledně toho, kdo je vlastně vlastník. Je totiž klidně možné, že by spor ohledně věci, kterou sám exekutor nechtěl vyškrtnout prohrál a nakonec by místo výtěžku z prodeje musel hradit skutečnému vlastníku věci soudní náklady.
V případě potřeby je možné obrátit se na nás nebo jinou občanskou poradnu.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu Společnou cestou.