Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
je možná exekuce na účet v rozvodovém řízení?
Otázka
Dobrý den,jsem krátce vdaná a ještě jsem nestačila v bance změnit příjmení,účet je tedy veden na jméno za svobodna a manžel k němu nemá dispoziční právo,že má manžel dluh za svobodna jsem nevěděla,ale po roce jsem zažádala o rozvod z důvodu,že má milenku,půl roku jsem odstěhovaná a nevedu s ním společnou domácnost.Může exekutor obstavit tento účet,když jsme v rozvodovém řízení od 29.12.2015 a týden před předvoláním k rozvodu mi byl obstaven účet,pro jeho dluh ke kterému se odmítá přiznat se slovy" já nikomu nic platit nebudu"prosím vás tímto o radu jak mám vůbec postupovat aby mi účet exekutor odblokoval jelikož mi tam chodí pouze důchod a ten je minimální.Do toho všeho mi zemřel v prosinci otec a já mám po tatínkovi dědit,nemůžu o dědictví přijít?Prosím vás proto o radu a moc děkuji za odpověd
Odpověď
Dobrý den,
podle současné právní úpravy může být Vás účet postižen pro dluhy, které má manžel z doby před manželstvím. Není podstatné, zda je účet veden na Vaše rodné příjmení, rozhodující je skutečnost, že v době nařízení exekuce šlo o účet manželky povinného. Měla jste v tomto ohledu "smůlu", že exekutor stihl účet postihnout dříve, než jste se stihla rozvést. Pokud jde o prostředky na dotčeném účtu, tak pokud zatím ještě nedošlo k jejich odeslání exekutorovi a jsou v potřebném rozsahu stále na účtě, můžete banku požádat, aby Vám jednorázově vyplatila částku odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce (což v současnosti vychází na 6 820 Kč) či polovinu prostředků, které byly na účtu ke dni doručení exekučního příkazu (podle toho, co pro Vás vychází výhodněji). Zastavení celé exekuce na účet by bylo možné pouze pokud byste byla schopna prokázat, že na účtu nejsou žádné prostředky související se společným jměním manželů (pokud jsou na účtu prostředky pocházející z Vašeho důchodu za dobu manželství, jde o prostředky, které by jinak spadali do společného jmění manželů).
Nevím přesně co si představit pod "minimálním důchodem" (jestli tím myslíte obecně nejnižší možný důchod nebo něco jiného), nicméně pokud si dovolím předpokládat, že jde o příjem nižší než nezabavitelná část mzdy, mohla byste teoreticky požadovat uvolnění těchto prostředků, ve správním soudnictví máme i judikaturu ke správní exekuci na to, že může být zastavena exekuce na účet v situaci, kdy je zřejmé, že na účet nejsou a zřejmě ani nebudou poukazovány jiné prostředky, než příjem v mezích nezabavitelné částky. V praxi se však tento postup příliš nepoužívá, jelikož v praxi bývá rychlejší a jednoduší vybrat si dvojnásobek životního minima a ohledně budoucího příjmu ho přesměrovat na "bezpečný účet" (účet důvěryhodné třetí osoby, která je svolná Vám prostředky takto uschovat) či si ho nechávat vyplácet v hotovosti - v případě důchodu by nám tedy přicházela v úvahu výplata prostřednictvím České pošty. I když samozřejmě v praxi může být problém s tím, že teoreticky má ČSSZ až tři měsíce na změnu způsobu výplaty důchodu, obvykle bývá takovéto řešení rychlejší a to rozhodně rychlejší než dosažení uvolnění prostředků od exekutora, pokud tedy nejde o případ extrémně spolupracujícího věřitele.
Nevím, jestli už jste právoplatně rozvedená. Pokud ano, nicméně účet je stále blokován a v současnosti jsou na něm částečně prostředky z doby manželství a částečně prostředky z doby po zániku manželství, nabízí se následující postup:
1) podle současné právy se zákaz disponovat z prostředky na účtu nevztahuje na provedení úhrady vymáhaného dluhu na účet exekutora či oprávněného (věřitele). Konkrétně jde o ustanovení § 304 odst. 3 občanského soudního řádu. S odkazem na toto ustanovení tudíž můžete dát v bance pokyn k tomu, aby na účet exekutora byla zaslána částka odpovídající výši prostředků na účtu, na které by se vztahoval režim společného jmění (vezměte si stav na účtu a odečtěte si výši důchodu připsaného po zániku manželství, pokud tedy předpokládám, že jiné příjmy nemáte a úrok z té či oné částky zde nestojí za to počítat).
2) exekutorovi zašlete návrh na zastavení exekuce z důvodu, že na účtu již nejsou ani z části prostředky, které by jinak náležely do společného jmění manželů, což doložíte provedením výše uvedené platby, podle které odešly na účet exekutora veškeré prostředky s výjimkou těch, které byly připsány coby Váš důchod po zániku manželství. Jde o zastavení podle ustanovení § 262b odst. 2 občanského soudního řádu.
Druhou variantou jak mít vlastní "čistý" účet, je si po rozvodu manželství obratem otevřít nový účet, nicméně tento postup znamená hradit dvakrát poplatky za vedení účtu a pokud by šlo pouze o posílání důchodu, tak bych Vám popravdě stále doporučil jako nejistější a nejrychlejší řešení změnu způsobu výplaty na Českou poštu.
Obávám se, že výše uvedené informace Vás příliš nepotěšily, jelikož v základní podobě jsem musel přitakat postupu věřitele, který skutečně měl možnost (povinnost) postihnout účet manželky povinného. Příznivější zprávy mám pokud jde o druhou část Vašeho dotazu, ve kterém projevujete obavy, že by mohlo kvůli dluhům manžela dojít k postižení Vašeho dědictví. Dědictví by i za trvání manželství představovalo Váš osobní majetek a ohledně dluhů manžela z doby před manželstvím platí, že může být postiženo společné jmění manželů (můžete požadovat omezení postižení na výši manželova vypořádacího podílu, což zpravidla znamená polovinu majetku) a Váš účet (zatím není zcela jasné, jestli se můžete domáhat zastavení co do poloviny prostředků, které by jinak spadaly do společného jmění a byly připsány na účet poté, co do banky přišel exekuční příkaz, ohledně prostředků vedených k danému dni to jednoznačně lze, jak již bylo ostatně výše uvedeno, i když někdy může být výhodnější si nechat vyplatit dvojnásobek životního minima jednotlivce), ale není žádný důvod postihovat Váš osobní majetek - zde hrozí pouze případná záměna za majetek spadající do osobního jmění manžela nebo do společného jmění (je tedy dobré mít dostatečně jasné doklady k tomu, že dotčený majetek pochází z dědictví - lidé zde někdy doplatí na to, že před notářem zatají "rodinné stříbro" a pak nejsou schopni doložit své vlastnické právo).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.