Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
ma pravo na insolvenci cesky obcan pracbujici v anglii
Otázka
ma pravo na insolvenci cesky obcan pracujici v anglii
Odpověď
Dobrý den,
otázku úpadkového práva v rámci Evropské unie upravuje Nařízení rady (ES) č. 1346/2000 ze dne 29. května 2000 o úpadkovém řízení.
Z úvodních ustanovení výše uvedeného nařízení vyplývá, že toto nařízení umožňuje zahájit hlavní úpadkové řízení ve státě, ve kterém jsou soustředěny hlavní zájmy dlužníka. Toto místo by mělo odpovídat místu, ze kterého dlužník obvykle své zájmy spravuje, a je proto zjistitelné třetími osobami.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pro odpověď na Vaši otázku je stěžejní, kde má dlužník střed svých zájmů. Tzn. nejen kde pracuje, ale kde má rodinu, zájmy - prostě kam se vrací jako do své domovské země.
V situaci kdy by se dlužník domníval, že střed jeho zájmů je v ČR, lze podat návrh na povolení oddlužení u místě příslušného krajského (v Praze Městského) soudu. Předpokladem pro úspěšný průběhu insolvenčního řízení je splnění zákonem stanovených podmínek. Podrobnější informace naleznete např. zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/oddluzeni/
V situaci kdy by dlužník vycházel z předpokladu, že střed jeho zájmů je ve Velké Británii, může zkusit podat návrh na povolení oddlužení dle tamních pravidel.
Je však potřeba se připravit na to, že Velká Británie ale i Česká republika budou zcela určitě podrobně zkoumat, kde má dotčený dlužník střed svých zájmů a budou chtít tvrzené skutečnosti doložit. V ČR bylo výše zmiňované posuzování řešeno již u Vrchního soudu v Olomouci, který při svém rozhodování bral v potaz také to: ".... bylo v této souvislosti na místě použít i podpůrné ustanovení o příslušnosti ve smyslu ust. čl. 2 Nařízení (ES) č. 44/2001 a vyjít z tohoto, že základním hraničním určovatelem v daném případě je dlužníkovo bydliště, které je (opak v tomto řízení prokázán nebyl) nejen místem jeho obvyklého pobytu, nýbrž i místem odkud své věci doposud spravoval, k němuž má úzký a stabilní vztah. Bydliště dlužníka je proto nutno považovat za místo jeho stabilních osobních vztahů a zájmů, nikoliv místo, ke kterému má vztah pouze výdělečný." Celé znění rozsudku naleznete zde: http://kraken.slv.cz/2VSOL420/2009
Nad rámec Vašeho dotazu si dovolím doplnit, že v praxi insolvenčních soudů je poměrně častá situace, kdy dlužník, který je v oddlužení povoleném českým soudem (formou splátkového kalendáře) pracuje v zahraničí. V tomto případě je potřeba počítat s tím, že u zahraničních plátců mzdy (tedy zaměstnavatelů) nelze uplatnit český mechanismus srážek ze mzdy, který se pro české oddlužení používá. Je pak tedy na dlužníkovi v oddlužení, aby sám sobě „ohlídal“ výpočet srážek tj. muselo by dojít z jeho strany k přepočtu mzdy v zahraniční na českou měnu a z této částky vypočítat srážky ze mzdy, které byste zasílal insolvenčnímu správci. Zůstávala by mu tedy stejná částka jako dlužníkům pracujícím v ČR. V tomto směru by mohl využít této kalkulačky: http://www.vyplata.cz/vypocty/vyse-nezabavitelne-castky-ze-mzdy-15.php?stayform=true Pro úplnost dodávám, že při výpočtu je potřeba zadat „přednostní pohledávku“.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová