Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dedictvi
Otázka
Dobry den,po smrti otce jsme zustali 3 deti jako zakonni dedici.Behem otcova zivota jsem vsak mela s otcem financni spor ktery zkoncil rozhodnutim soudu a ja jsem otci musela exekucne splacet financni obnos.Po jeho smrti vsak oba sourozenci chteji dedictvi odmitnout v plnem rozsahu a ja bych tedy zustala jako dedic jediny. Pokud dedictvi prijmu,budu teda jiz zminovany dluh splacet sama sobe? Nebo bude lepsi dedictvi take odmitnout a splacet pak statu? Dekuji za odpoved
Odpověď
Dobrý den,
neuvádíte, jaký je důvod odmítnutí dědictví sourozenci (zda je např. dědictví předluženo) a jestli dědictví chcete přijmout, nebo ne, ale nevíte, zda můžete.
Obecně k zániku závazku dojde, pokud dlužník a věřitel splynou v jednu osobu (§ 1993 Občanského zákoníku). Pokud byste v rámci dědictví zdědila i svůj závazek, tento byste sama sobě platit nemusela.
Pokud byste dědictví odmítla a nebyl by jiný dědic, pak by se podle § 1634 občanského zákoníku opravdu stal dědicem stát, který by vykonával i práva věřitele předmětné pohledávky (patrně prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových) a hradila byste ji jemu. Výhodnější tedy pro Vás je z hlediska Vašeho závazku dědictví přijmout, pokud nejsou jiné okolnosti, které by pro to nesvědčily (předlužení dědictví).
S pozdravem
Eva Samešová, Občanská poradna Společnou cestou