Dluhy budoucí manželky

Dotaz ze dne 8. 11. 2017 11:49.

Otázka

Dobrý den. Žiju se svou partnerkou již několik let a máme spolu dítě. Uvažujeme o uzavření manželství. Ovšem přítelkyně má z dřívějších dob dluhy na mnoha místech.Je jasné že tyto dluhy bude třeba jednou uhradit. Ovšem já se ptám jestli s uzavřením manželství přejdou dluhy partnerky i na mně.A dále v případě rozvodu by její dluhy které vznikly v době před manželstvím nezůstaly i mně. Děkuji.

Odpověď

Vážený pane,

pohledávky vzniklé před uzavřením manželství nejsou součástí společného jmění manželů (dále jen SJM), nicméně podle nové právní úpravy (§ 732 nového občanského zákoníku - dále jen NOZ), i za ně odpovídá původně dlužný manžel jednak majetkem ve svém výlučném vlastnictví, jednak majetkem, který by na něho připadal v případě vypořádání SJM dle § 742 NOZ. Druhý manžel majetkem ve svém výlučném vlastnictví, resp. majetkem, který by na něho připadl v případě vypořádání SJM neručí (tedy Vy).

Nicméně Váš vlastní majetek není zcela bez rizika, protože jednak exekuční řád v § 42 odst. 4, resp. občanský soudní řád v § 262a odst. 4, umožňuje vést exekuci pro pohledávky jednoho z manželů i vůči bankovnímu účtu druhého z manželů, a to až do výše odpovídající části SJM manželů, které by na povinného manžela připadla v případě vypořádání SJM dle § 742 NOZ (to znamená, že pro výlučný dluh Vaší manželky by mohl exekutor postihnout Váš bankovní účet). V praxi je možné v takovém případě z Vaší strany požádat o vyplacení poloviny peněz na účtu (návrh na částečné zastavení exekuce). Rovněž tak v případě, že na účtu se nacházejí prostředky, které náležejí do výlučného vlastnictví majitele účtu (např. prostředky získané před manželství, darované, zděděné apod.), se tento může domáhat částečného zastavení exekuce dle § 262b OSŘ.

Pokud byste se chtěl těmto případným komplikacím vyhnout, doporučoval bych Vám uzavřít smlouvu o změně manželského majetkového režimu dle § 717 NOZ a nechat ji vložit do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeném Notářskou komorou ČR (jen tak má smlouva účinek vůči třetím stranám). Smlouva má charakter veřejné listiny a na jejím základě je možné ujednat zcela oddělený majetkový režim, nebo zúžit rozsah SJM, či např. vyhradit vznik SJM až k datu případného zániku manželství. Každý z Vás by potom během trvání manželství nabýval majetek do svého výlučného vlastnictví (případně kromě věcí náležející do běžného vybavení domácnosti). Exekuce pro manželčiny dluhy by potom mohla být vedena pouze na její výlučný majetek.

Pro sepsání příslušné smlouvy je třeba se obrátit na notáře.

S pozdravem Jan Petr Kosinka

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším