Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
rozvod-dluhy
Otázka
Dobry den,chtěla jsem se poradit jsem v rozvodovém řizeni zduvodu manželovich večnych dluhu už tedka mam 2 exekuce za manžela které splacím - neplaceni VZP a nějake pohledavky zaplaceny pojištěni na auto atd...Jde u rozvodu udělat nějaké opatřeni aby dnem kdy budeme rozvedeny už jsem nebyla ve stresu kdy zase něco přijde a ja budu zase na několik let jen splácet předem děkuji za informaci
Odpověď
Dobrý den,
Váš dotaz je dosti obecný, tudíž odpovím také obecně. U dluhů bude především záležet na tom, zda povinným (dlužníkem) je pouze Váš manžel nebo i Vy.
Podle § 710 občanského zákoníku, jsou součástí společného jmění dluhy převzaté za trvání manželství, ledaže
a) se týkají majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku, nebo
b) je převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny.
Proto prvním opatřením je zjistit si dluhy manžela a neprodleně dát věřiteli najevo, že dluh byl převzat bez Vašeho souhlasu.
Rozvod manželství a vypořádání společného jmění nesmí poškodit věřitele a tudíž je spíše úpravou vztahů mezi manžely, nikoliv vůči třetím osobám. (Z čehož i vyplývá, že nějaké opatření při rozvodu, resp. vypořádání, které by Vás zcela ochránilo před věřiteli, udělat nelze.) Tedy pokud by například majetek v nespravedlivě velkém poměru připadl Vám na úkor manžela, může být takové vypořádání vůči věřitelům neúčinné a oni vymáhat i z tohoto majetku.
Nicméně to, že budete rozvedeni bude mít vliv na možnost vymáhání pohledávek v exekučním řízením. Pokud jde o pohledávky, které patří výhradně manželovi (je povinným) nebo jsou součástí SJM, pak za trvání manželství smí být postižen Vám coby manželce povinného bankovní účet a věci náležející do SJM. Po rozvodu může exekutor postihnout pro manželovy dluhy pouze jeho výlučný majetek a majetek, který spadal do SJM (v případě například prodeje automobilu koupeného za trvání manželství a spadajícího do SJM můžete požadovat vyplacení poloviny výtěžku z exekučního prodeje).
V dotaze píšete, že splácíte manželovy dluhy, bohužel neuvádíte jakou formou. Musím proto jen upozornit, že u dluhů, kde je povinným pouze manžel, může exekutor postihnout pouze Váš účet a majetek v SJM, nikoli již Vaši mzdu (od 1. 7. 2015 jde o nepřípustnou formu exekuce, je tedy možné se bránit podáním návrhu na částečné zastavení exekuce).
Nicméně problematika dluhů v manželství a jejich vymáhání je dosti složitá. Proto vám doporučujeme se s konkrétním dotazem obrátit na nás nebo jinou občanskou poradnu v místě Vašeho bydliště (jejich seznam je zde: http://www.obcanskeporadny.cz/component/option,com_poradny/Itemid,8/view,poradny/ ).
S pozdravem
Eva Samešová, Občanská poradna Společnou cestou