Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nemohu zapltit celou směnku jak bude probihat udaní u soudu ?
Otázka
Dobrý den , před pul rokem jsem se ocitl v situaci kdy jsem musel kamaradovi podepsat směnku na 400 000kč, splatná do 19.8. 2018 , nedávno mi skončila zkušební doba v práci a tak sem zažádal o pujčku která mi byla schválena na 160 000kč , jenže s "kamáradem" se nedá rozumně domluvit na splatkovým kalendáři ani na prodloužení splacene doby, chtěl jsem se zeptat co mě čeká když me dá k soudu , počítám se sražkou ze mzdy , ale nemuže exekutor vkráčet k nám do bytu a začít zabavovat věci ? (bydlím u rodičů) Děkuji za pomoc a odpověd
Odpověď
Dobrý den!
Vážený pane,
pokud "kamarád" podá žalobu na soud, soud pravděpodobně vydá směnečný platební rozkaz. Ten Vám bude zaslán do vlastních rukou, přičemž pokud jej převezmete, tak budete mít 15 denní lhůtu k podání tzv. námitek. Pokud je uplatníte, bude nařízeno normální soudní jednání, kde se bude rozhodovat o tom, zda máte povinnost směnku uhradit. Jednání bude rovněž nařízeno, pokud doručovaný směnečný platební rozkaz nepřevezmete. Pokud jej převezmete a nepodáte námitky, stane se po uplynutí uvedené lhůty platební rozkaz vykonatelný a bude možné zahájit výkon soudního rozhodnutí nebo exekuci. Ty mohou být zahájeny i na základě rozhodnutí soudu o povinnosti zaplatit směnečnou částku (kterým pravděpodobně by skončilo soudní jednání, pokud by bylo nařízeno), v tomto případě však bude pravděpodobně rozhodnuto i o povinnosti uhradit náklady soudního řízení a soudní výlohy protistrany (pokud by Vám protistrana před podáním žaloby na soud nezaslala předžalobní výzvu, bylo by možné se povinnosti k zaplacení nákladů soudního řízení zprostit).
Pokud by probíhalo soudní jednání, ať z důvodu podání námitek nebo nedoručení do vlastních rukou, můžete zkusit usilovat o splácení dlužné částky. Soud nemusí nutně rozhodnout o tom, že jste povinen celou částku zaplatit do 3 dnů od právní moci rozhodnutí, ale pokud prokážete, že máte příjem a jste schopen splácet, může rozhodnout o zaplacení dlužné částky ve splátkách (zpravidla tak, aby částka byla zaplacena do 3 let). Pakliže byste dodržel stanovené splátky, k exekuci by nemohlo dojít. Doporučuji proto již nyní začít posílat kamarádovi splátky, případně celých 160 tisíc Kč - věřitel je povinen přijmout alespoň částečné plnění. Pokud odmítá, pošlete mu výzvu k převzetí peněz.
Co se týká způsobů vedení exekuce či výkonu rozhodnutí, tak jedním z nich je i zabavení movitých věcí v místě bydliště povinného. Nezáleží na tom, zda byt vlastní rodiče, důležité je, zda tam bydlíte (fakticky, nemusíte tam mít hlášený pobyt) a zda se tam vyskytují Vaše věci. Pokud by exekutor začal zabavovat věci, které patří někomu jinému (rodičům apod.), potom by tito museli podat návrh na částečné zastavení exekuce, případně i soudně.
Je však třeba dodat, že výkon rozhodnutí či exekuci na movité věci je možné vést jen v případě, že nepostačí k uhrazení dluhů exekuce na mzdu či přikázáním pohledávky dlužníka (např. obstavením bankovního účtu).
Pokud byste potřeboval ještě nějaké doplnění, můžete se na nás opět obrátit.
S pozdravem Jan Petr Kosinka