dluhy otce

Dotaz ze dne 10. 1. 2019 17:02.

Otázka

Dobrý den, bydlím s manželem a dvěmi dětmi v rodinném domě, který je mým majetkem a můj otec je na domě jako věcné břemeno. Máme společný vchod, otec obýval spodní patro, my bydlíme v horním. Nyní je otec v hospicu s vážným onemocněním a zjistili jsme, že má asi u 8 firem dluhy. Snažili jsme se je průběžně po splátkách splácet, ale situace je už neúnosná. Předpokládám, že se zbavím hrozby dluhů tím, že otec zemře a já se zřeknu dědictví, je tomu tak? Omlouvám se za realistický pohled na věc. Zajímá mně, zda do té doby, než nás otec opustí, nám hrozí případná exekuce. Samozřejmě nemám na všechny své věci (kolo, sporák) doklad prokazatelně na své jméno, což je asi při event. prokazování nutné? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď a za Váš čas,

Odpověď

Dobrý den,

dokud Váš otec žije, věřitelé a případně exekutoři mohou vymáhat dluhy po něm - z jeho příjmů a jeho majetku. Abyste je s manželem hradila Vy je samozřejmě možné, ale nikoliv nutné. Pokud jste doteď hradili, ale už dále nebudete, doporučuji to věřitelům (které znáte) oznámit: nejlépe doložit, v jakém zdravotním stavu otec je a že kromě starobního důchodu nemá žádný příjem a případně (pokud je to pravda) ani majetek (kromě obvyklého vybavení domácnosti).

Pakliže je Váš otec zadlužený, exekuce hrozí, ale pouze jemu, nikoliv Vám. Zda již nějaká exekuce běží, zjistíte z Centrální evidence exekucí - výpis získáte buď na CzechPointu (bývá na poštách nebo úřadech) či přes internet (https://www.ceecr.cz/). Jestli je dluh už v exekuci, doporučuji komunikovat přímo s příslušným exekutorem. Opět by bylo vhodné mu dát na vědomí, v jakém stavu Váš otec je. Mělo by to zabránit případným dalším krokům exekutora.

Mezi "obyčejným" dluhem a exekucí je ještě určitý mezistupeň: nejčastěji soudní řízení, během kterého se věřitel snaží vymoci dluh a jehož výsledkem je rozsudek na zaplacení dlužné částky (a s ním je poté možné zahájit exekuci). Pokud má Váš otec v pořádku doručování, tedy ve Vašem domě má trvalý pobyt, je uvedený na schránce a poštu řádně přebíráte, o probíhajícím soudním řízení byste se mohli dozvědět (dopis Vám nejspíš pošta nepředá, ale ve schránce spolu s výzvou pošty bývá i poučení o důsledcích nepřebrání dopisu, kde je uveden odesílatel, tj. soud). Pokud se tak stane, určitě opět doložte soudu výše zmíněné informace: proč otec neplatí a že už platit asi ani nebude.

Psala jsem, že exekuce nehrozí Vám, ale otci. Exekutor může vymáhat dluh z příjmu (kterým je i starobní důchod - ČSSZ pak vyplácí z důchodu již jen tzv. nezabavitelnou částku, a to co bylo možné strhnout, zasílá exekutorovi). Další nejčastější formou exekuce je přikázání pohledávky z účtu povinného a nakonec může exekutor také přistoupit k prodeji movitého a nemovitého majetku. Přitom exekutor může volit i více způsobů (a zpravidla tak činí). Vzhledem k tomu, že neuvádíte, že by již byl některý z dluhů vymáhán exekučně, nebudu se k jednotlivým formám detailněji rozepisovat, pouze se pokusím odpovědět na Váš dotaz, zda do smrti otce vám hrozí případná exekuce. Reálně by se Vás a Vaší rodiny dotkla exekuce prodejem movitého majetku, kdy exekutor přichází do obydlí dlužníka a tzv. "sepisuje" majetek, který je možné zpeněžit a výtěžek použít na úhradu dluhů.

Sepsán by neměl být majetek, který není ve vlastnictví dlužníka (čímž se dostáváme k onomu dokazování, o kterém se zmiňujete a které může být velice obtížné) a který tvoří tzv. obvyklé vybavení domácnosti; obvyklé vybavení domácnosti je příkladmo popsáno v § 322 občanského soudního řádu. Jde například o lůžko, přikrývku a ložní prádlo, běžné oděvní součásti, kuchyňskou linku, ledničku, sporák, vařič, pračku, ..., pokud hodnota těchto věcí zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení domácnosti.

Jinými slovy, pokud dojde na exekuci prodejem movitého majetku, bude exekutor v první chvíli řešit, které věci patří otci (pak pomůže ono rozdělení na horní a dolní patro, ideálně pokud je tak i vymezeno věcné břemeno, jak jste o tom psala ve svém dotaze) a z těch, které mu patří, může "vzít" to, co nepatří do obvyklého vybavení domácnosti.

Když Váš otec zemře, můžete se dědění dluhů vyhnout tím, že dědictví odmítnete notáři, který povede dědické řízení (zřeknutí je něco jiného). Na odmítnutí dědictví je lhůta jeden měsíc ode dne, kdy Vás notář o tomto právu a jeho následcích poučí. Pokud odmítnete dědictví, nestanete se vůbec dědicem. Odmítnout lze v případě, kdy dědic svým chováním nedal najevo, že chce dědictví přijmout.

Pokud zůstavitel má dluhy i majetek, který by třeba dědic rád vlastnil, možností dědice je neodmítnout majetek, ale požádat o tzv. výhradu soupisu (o té je notář povinen rovněž poučit). Zabrání tak tomu, aby dědil v "záporných číslech", tedy zdědí dluhy pouze do té výše, v jaké dědí majetek.

V případě dalších nebo doplňujících dotazů se na nás můžete opět obrátit.

S pozdravem

Markéta Vávrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším