když má jeden dědic exekuci, kterou ale splácí dle splátkového kalendáře.

Dotaz ze dne 11. 3. 2019 11:19.

Otázka

Dobrý den, prosím o radu, pokud je tato situace: dvě dcery čekají na dědické řízení po své matce. Předmětem dědictví bude i nemovitost, byt. Jedna z dcer má exekuci, ale splácí dlužnou částku v pravidelných splátkách dle splátkového kalendáře. Je možné, že i v této situaci může exekutor napadnout její polovinu dědictví a případně se snažit prodat rychle a pod cenou? Vím, že v případě, že dlužník se splácení vyhýbá, je toto samozřejmě možné. Ale pokud má již domluven splátkový kalendář a peníze pravidelně odcházejí, je stejně v ohrožení ? Děkuji za odpověď a přeji pohodové dny.

Odpověď

Dobrý den,

pokud se dlužník stane spoluvlastníkem nemovitosti, může exekutor vymáhat dluh i z tohoto majetku, a to i v případě, kdy má s dlužníkem dohodu o splátkách, která je ze strany dlužníka plněna. Je tedy velice pravděpodobné, že bude vydán exekuční příkaz (tzn. dojde k "zaplombování" v katastru nemovitostí).

Exekuční řád nicméně stanoví určité pořadí forem exekuce, které musí exekutor respektovat při vymáhání pohledávky. Prodej nemovitosti je na konci tohoto "pořadníku", jako první volí exekutor přikázání pohledávky z účtu a postižení příjmu dlužníka. Až poté může postihnout movité věci a nemovitost, kterou dlužník nepoužívá ke svému bydlení a své rodiny a úplně nakonec nemovitost, kde dlužník s rodinou bydlí. Přitom k dalším formám by exekutor měl přistupovat, pokud ty předcházející nepostačují k uhrazení dluhu. Může také zvolit i více forem najednou.

Je tedy otázkou, jak velký dluh je splácen a kdy to vypadá, že bude uhrazen - pokud exekutor např. strhává ze mzdy a kromě toho je zde splátkový kalendář (a dlužnice tak hradí více), k prodeji podílu na bytu možná exekutor vůbec nepřistoupí.

Každopádně platí, že jakýkoliv krok může exekutor učinit nejdříve, až bude o dědictví pravomocně rozhodnuto, tedy až se dlužící dcera stane majitelkou spoluvlastnického podílu. Do té doby doporučujeme samozřejmě dále hradit dluh dle dohodnutého splátkového kalendáře a také je možné exekutora informovat o probíhajícím dědickém řízení (správně by časem na to, že se dlužnice stala vlastníkem spoluvlastnického podílu, stejně přišel).

Ačkoliv se o této možnosti ve svém dotaze nezmiňujete, dovolím si ještě jedno doporučení. Dlužící dědičku by mohlo napadnout dědictví odmítnout, aby "její" exekuce nepostihla podíl, který by měla dědit. Pakliže se exekutor nebo věřitel o tomto dozví, může dle § 589 a 590 občanského zákoníku (z. č. 89/2012 Sb.) namítat neplatnost odmítnutí dědictví s tím důsledkem, že by bylo možné exekučně podíl na bytu postihnout jako v případě, kdy by k odmítnutí nedošlo a dlužnice se stala spolumajitelkou bytu. Zároveň toto jednání by mohlo být kvalifikováno jako trestný čin dle § 222 trestního zákoníku (z. č. 40/2009 Sb.).

V případě dalších nebo doplňujících dotazů nás můžete opět kontaktovat.

S pozdravem

Markéta Vávrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším