Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dluhy manžela vzniklé před manželstvím
Otázka
Dobrý den, před uzavřením manželství mě manžel neinformoval o tom, že má několik exekucí. Jedná se o dluh na zdravotním pojištění a několik dluhů za nesplacené půjčky a nezaplacené faktury. Do jaké míry se dané závazky týkají i mé osoby? Považují se penále a úroky, které "naběhly" během manželství, za dluh vzniklý během manželství? Může pomoci zúžení rozsahu SJM a změní se situace po případném rozvodu? Mám pouze invalidní důchod a v dohledné době starobní důchod, který však přesáhne nezabavitelnou částku. Celková původní výše dluhů se pohybuje kolem 500 tis. Kč, včetně úroků, penále a poplatků se blíží 2 mil. Kč. Děkuji za odpovědi.
Odpověď
Dobrý den,
budu se snažit postupně zodpovědět Vámi položené dotazy. Zajímalo Vás, do jaké míry se závazky, které vznikly Vašemu manželovi, dotýkají také Vás.
Obecně lze říci, že pro dluhy, které nepatří do společného jmění manželů např. proto, že vznikly před uzavřením manželství, lze postihnout majetek ve společném jmění manželů (dále jen SJM) a majetek v osobním vlastnictví dlužícího manžela. Pokud jde o majetek v SJM, pak nedlužící manžel se může domáhat vydání poloviny tohoto majetku, případně vyplacení poloviny hodnoty. Tak například může požadovat vyplacení poloviny finančních prostředků na svém bankovním účtu, poloviny finančních prostředků získaných z prodeje majetku náležejícího do SJM atd. Manželovi dlužníka může být pro dluhy nespadající do SJM postižen právě jeho bankovní účet, nikoli však mzda, důchod nebo jiný příjem.
U dluhů spadajících do SJM je situace de facto stejná. Rozdíl může být pouze v tom, že u takového dluhu mohou být na exekučním titulu uvedeni oba manželé, potom lze postihnout také jejich mzdu, bankovní účet i majetek ve výlučném vlastnictví.
Ve Vaší situaci, jak jsem pochopila, se jedná o dluhy, které Vašemu manželovi vznikly před vznikem manželství, nespadají tedy do SJM (a to ani penále, úroky apod.). V praxi to znamená, že pro tyto dluhy lze postihnout majetek, který jste si za manželství společně pořídili (zde však pouze do výše vypořádacího podílu jako kdyby bylo SJM vypořádáno), manželův výlučný majetek a polovinu finančních prostředků na Vašem bankovním účtu. Nemusíte se však bát, že by došlo kvůli těmto dluhům k exekučním srážkám z Vašeho důchodu nebo že by pro tyto dluhy byl postižen Váš majetek ve výlučném vlastnictví (např. získaný dědictvím, darem apod.).
Také jste chtěla vědět, zda se penále a úroky, které "naběhly" během manželství považují za součást společného jmění manželů. Podle občanského zákoníku jsou součástí SJM dluhy, které převzal jeden z manželů. U úroků a penále nejde o převzetí, ty k pohledávce přirůstají, neměly by proto do SJM spadat (stejně jako dlužné pojistné, daně a jiné státem stanovené poplatky). Bohužel, se mi nepodařilo dohledat právní názor či rozhodnutí Nejvyššího soudu, který by řešil tuto situaci konkrétněji. Nicméně v situaci, kdy by případně došlo k rozvodu manželství, můžete v rámci vypořádání SJM poukazovat na skutečnost, že dluhy vznikly Vašemu manželovi v době před uzavřením manželství, a že tyto dluhy i jejich příslušenství nespadají do společného jmění manželů.
Zároveň doporučujeme už nyní, tedy za trvání manželství, vyjádřit svůj nesouhlas s existencí dluhu ve vztahu k SJM vůči věřiteli (veřejné zdravotní pojišťovně, bankám atd.), pokud by dluh byl již ve fázi exekuce, také je vhodné toto vyjádření zaslat také pověřenému exekutorovi. Tímto krokem chráníte svůj vypořádací podíl na majetku, který jste s manželem nabyli za trvání manželství a zároveň dáváte věřiteli najevo svůj postoj. Vzor vyjádření nesouhlasu naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/ke-stazeni/
Dále Vás zajímalo, zda by ve Vaší situaci mohlo pomoci zúžení SJM. Tento krok lze realizovat formou notářského zápisu (tj. na základě Vaší dohody s manželem a následné návštěvy notáře), přičemž je potřeba, aby tento zápis byl zanesen do Seznamu listin o majetkovém manželském režimu. V opačném případě by k němu nemusely třetí osoby (věřitelé, exekutoři) přihlížet. V případě že manžel s tímto krokem nebude souhlasit, lze se ho domáhat prostřednictvím návrhu k soudu. Nicméně v obou případech platí, že zúžení SJM má dopad pouze na budoucí dluhy nikoliv na ty stávající. V situaci kdy předpokládáte další nárůst dluhů ze strany manžela, má tento krok smysl a můžete se tak ochránit ve vztahu k budoucím dluhům a případnému budoucímu rozvodu. Nicméně při zúžení SJM je také následně potřeba vypořádat stávající dluhy a majetek a to buď dohodou, soudně či fikcí času. Jedná se o obdobu vypořádání jako je u rozvodu.
Z výše uvedeného je zřejmé, že se jedná o poměrně dost informací a také o několik možností, které můžete realizovat. Domnívám se, že by Vám mohla pro větší orientaci pomoci návštěva v některé z občanských poraden, kde s Vámi mohou jejich pracovníci probrat situaci na místě. Seznam poraden naleznete zde: www.obcanskeporadny.cz V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit. S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna Společnou cestou