Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Zadlužení člena rodiny
Otázka
Dobrý den,
budu trochu neurčitý/á, pokud to nevadí. Bydlím v rodinném domě s prarodiči, který je psán na ně. Jeden z mých rodičů je zadlužen a dokonce stíhán exekucí. Ten rodič ovšem u nás nebydlí a ani nemá trvalé bydliště v tomto domě. Před nějakou dobou nastalo téma přepisování domu na mé jméno, avšak mí prarodiče věří, že by mi kvůli dluhům otce/matky mohl být dům sebrán.
Vím, že v případě přijetí dědictví rodičů je to jasné, že bych přebíral/a i dluhy. Ale ptám se, zdali by bylo možné mít nějaké problémy i v případě, že bych žádné dědictví nepřijal/a. Já věřím, že to není možné, přece jen mi hlava nebere, abych měl/a případně pykat za chyby rodičů. Ale raději se spolehnu na odbornější názor než pouze na selský rozum :).
Děkuji za případnou odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
budu se snažit postupně odpovědět na Vaše otázky. Pokud jsem situaci správně pochopila, tak dům, ve kterém žijete se svými prarodiči, je jejich majetkem (předpokládám, že patrně ve společném jmění manželů). Zároveň na jednoho z rodičů - potomka prarodičů je nařízena exekuce.
Pokud by došlo k "přepisu domu" na Vaši osobu, ať již na základě darování nebo koupě, Vy byste se tak stal/a jeho výlučným vlastníkem/vlastnicí. Nemovitost by tak vůbec nepřipadla do dědictví po prarodičích, ani zadluženém rodiči. Prarodiče mohou se svým majetkem nakládat dle své vůle (předpokládám, že není uplatněno zástavní právo či jiné právo zatěžující majetek), svému potomkovi tak za života nejsou povinni ničeho darovat.
V budoucnu v souvislosti s úmrtím předluženého rodiče mohou nastat tyto dvě situace:
a) Dědictví po zemřelém rodiči odmítnete - Jako dědic máte právo dědictví odmítnout bez uvedení jakéhokoliv důvodu (pokud tedy nebude dědictví zastaveno pro nemajetnost na samém počátku viz níže). Poté, kdy byste využil/a svého práva dědictví odmítnout, přestanete mít status dědice a dědictví po rodiči bude postoupeno dalším potenciálním dědicům (v zásadě lze dědictví prostřednictvím opakovaných odmítnutí ze strany dědiců "prodědit" až do podoby odúmrti, kdy by dědictví přebíral stát).
V tomto případě byste nenesl/a žádné náklady spojené s dědickým řízení a ani by Vám nevznikla odpovědnost za úhradu dluhů Vašeho rodiče.
Pro úplnost dodávám, že v situaci, kdy má dědic záměr dědictví odmítnout, tak by neměl např. komunikovat se zůstavitelovými věřiteli, hradit jeho platby apod. Jinými slovy - pokud by bylo shledáno, že byste se choval/a jako kdybyste dědictví chtěl/a přijmout, mohlo by se jednat o budoucí překážku v jeho odmítnutí.
Také platí, že v situaci, kdy dědic dědictví odmítne, tak jej musí odmítnou jako celek a včetně výhledu do budoucna, např. pokud by bylo později zahájeno dodatečné dědické řízení, dědic, který dědictví odmítl, by do něj zahrnut nebyl.
V některý situacích může být řešením místo odmítnutí dědictví likvidace dědictví, vždy je však potřeba tento krok promyslet a probrat s notářem nebo advokátem více viz https://www.nkcr.cz/casopis-ad-notam/detail/39_619-k-narizeni-likvidace-pozustalosti
b) Dědictví byste po zemřelém rodiči přijal/a - V tomto případě bude záležet, zda měl zůstavitel (zemřelý rodič) pouze dluhy a majetek nepatrné hodnoty nebo nějaký majetek a k tomu dluhy.
V situaci, kdy by se jednalo o předluženého zůstavitele bez majetku, tak by došlo k zastavení dědického řízení pro nemajetnost. O zahájení dědického řízení byste se de facto nemusel/a vůbec dozvědět, notář si totiž nejprve zve vypravitele pohřbu a od něj zjišťuje majetkové poměry zůstavitele. A v situaci, kdy následně zjistí, že zůstavitel byl nemajetný, tak vydá rozhodnutí o zastavení dědického řízení pro nemajetnost. Toto rozhodnutí se doručuje pouze vypraviteli pohřbu, nikoliv případným dědicům.
Bez ohledu na to, zda byste vypravitelem/lkou pohřbu byl/a či ne, došlo by k zastavení řízení a Vám by nevznikla žádná povinnost hradit zůstavitelovy dluhy.
Pakliže by dědické řízení nebylo zastaveno a Vy jste se rozhodl/a dědictví přijmout, je v této situaci vhodné uplatnit tzv. výhradu soupisu a požádat notáře, aby vyzval věřitele k přihlášení svých pohledávek do dědického řízení. Těmito kroky dosáhnete eliminace Vaší odpovědnosti za úhradu zůstavitelových dluhů - především nebudete odpovídat za úhradu veškerých dluhů, ale pouze za dluhy do výše hodnoty Vašeho dědického podílu. Více informací o tomto tématu naleznete zde: https://www.letnanskelisty.cz/odbornici-radi-jak-nezdedit-dluhy/d-1576
V situaci, kdy byste přijal/a dědictví, které by bylo zatíženo dluhy, byl/a byste povinen/povinna je uhradit. Pokud byste tuto povinnost nesplnil/a, mohli by jí po Vás vyžadovat věřitelé, kteří by v tomto případě měli možnost se uspokojit z Vašeho výlučného majetku, nikoliv jen z dědictví. Takže v tomto směru by opravdu mohla nastat teoretická možnost, že by dům mohl být postižen pro úhradu dluhů Vašeho rodiče. Domnívám se však, že se jedná opravdu o krajní situaci, ke které rozhodně nemusí dojít - sám/sama budete mít možnost další vývoj ohledně dědictví ovlivnit.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna Společnou cestou