Dluh v bance

Dotaz ze dne 22. 4. 2020 22:05.

Otázka

Dobrý den, v roce 2005 blbly bankomaty. Bankomat mi tehdy vydal cca 10 000 Kč (což jsem myslel, že tenkrát dorazila neschopenka). Následně přišel výpis z banky kde bylo -12 000 Kč. Banka asi po dvou měsících banka účet zrušila. Bylo mi sděleno, že do dluhů jsem se dostal kvůli tomu, že blbly bankomaty a že bych měl dluh dorovnat. Což jsem nějak neudělal. Je to více jak 14 let. V registru nejsem. Jen vím, že mám škraloup v České spořitelně, který hodlám vyrovnat kvůli žádosti o hypotéku. Dotaz zní, jestli tam mohou růst nějaké sankce. Nejsem v registru a ani žádné dopisy nebo upomínky od České spořitelny nepřišly. Děkuji Vám

Odpověď

Dobrý den,

z Vámi uvedených informací vyplývá, že Vám v roce 2005 vznikl dluh u České spořitelny. Tento dluh doposud nebyl uhrazen. Zajímalo Vás, zda u dluhu mohou růst nějaké sankce?

Obecně lze říci, že v situaci kdy se dluh ocitne po splatnosti (tzn. že není uhrazen ve sjednané lhůtě), vzniká věřiteli ze zákona nárok na úrok z prodlení, který nabíhá až do doby než je dluh uhrazen. Kromě úroku z prodlení může dluh narůstat další smluvní sankce např. smluvní pokuty, poplatky za upomínky apod. Dalším velkým navýšením částky dluhu bývají náklady soudního řízení a později exekučního řízení (pokud dluh není po vydání soudního rozhodnutí uhrazen).

Zmiňujete se, že kvůli nesplacenému dluhu u ČS nejste v registru ani Vám nedorazila žádná upomínka. Lze tedy předpokládat, že banka patrně nečinila další kroky za účelem vymáhání své pohledávky (Vašeho dluhu). Pokud byste však chtěl mít naprostou jistotu, tak by bylo vhodné se obrátit na Váš místně příslušný soud a požádat o výpis ze spisů vedených na Vaše jméno nebo rovnou o nahlédnutí do spisů vedených na Vaše jméno. Tímto krokem zjistíte, zda opravdu žádné soudní řízení zahájeno nebylo. V případě že byste se od roku 2005 stěhoval např. "mezi okresy", je vhodné zkontaktovat i soud, v jehož obvodu jste bydlel dříve.

Pro úplnost dodávám, že není vyloučeno, že dluh je již promlčen. Obecná promlčecí lhůta jsou 3 roky (toto platilo i za účinnost "starého" Občanského zákoníku, kam spadá i vznik Vašeho dluhu). V zásadě lze říci, že v situaci kdy věřitel do tří let od doby, kdy se dluh (nebo jeho část) poprvé ocitl po splatnosti nezahájil soudní řízení (či jiný typ řízení), došlo k promlčení dluhu. Dluh, který je promlčen, lze vymáhat i poté soudně, nicméně pokud protistrana vznese námitku promlčení, musí soud řízení zastavit.

Pokud chcete mít před podáním žádosti o hypoteční úvěr "čistý stůl", tak je určitě dobré si zjistit okolnosti dalšího vývoje dluhu a poté Českou spořitelnu zkontaktovat a projednat s ní další kroky (uhrazení dluhu, uznání promlčení dluhu apod.).

V případě potřeby se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším