Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dluhy, insolvence otce
Otázka
Dobrý den. Mám dotaz. Muj manžel má otce o kterým neví kde bydlí, kde se nachází a v jakém je stavu. Víme, že má velké dluhy a insolvenci na velkou částku. Žil s přítelkyní, která s ním již nežije, ale u některé půjčky se mu zarucila. Čímž jako ručitelce za něj ty půjčky musí platit. Nyní nemá peníze na to aby splacela jeho dluhy. Byla se ptát u právníka a ten ji poradil aby jeho dluhy vymahala po jeho dětech. Je toto možné. S je možné se nějak chránit. Zrici se ho.. Děkuji moc za každou radu s pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
z Vámi uvedených informací vyplývá, že otec Vašeho manžela je v insolvenci. Patrně se jedná o situaci, kdy byl jeho úpadek řešen oddlužením - lidově nazývané osobním bankrotem. Pokud tomu tak je, tak by měl postupně své dluhy umořovat prostřednictvím splátkového kalendáře nebo prodejem majetku.
Do otcova oddlužení měli možnost přihlásit své pohledávky jeho věřitelé a také ručitelé, pakliže za něj část dluhu uhradili. Na rozdíl od běžných věřitelů, má otcova bývalá přítelkyně možnost v průběhu oddlužení svůj díl, který za otce uhradila, do insolvence přihlásit a "dostat se" mezi ostatní subjekty, kterým je poměrně uhrazována jejich pohledávka. Pokud by mezi přihlášené věřitele patřil i ten, kterému má hradit bývalá přítelkyně Vašeho otce, tak by měl insolvenční správce následně přepočítat rozvrh plnění a zohlednit část, kterou získal od ručitele.
Také jste zmiňovala, že právník poradil bývalé přítelkyni, aby dlužnou částku vymáhala po otcových dětech. V tomto směru Vás mohu uklidnit. Pokud Váš muž nebo jeho případný sourozenec se otci "neupsali" v dotčené smlouvě jako ručitelé či spoludlužníci, nemůže po nich nic vymáhat věřitel natož bývalá přítelkyně jejich otce. Možnost, že by měli uzavřenou smlouvu děti otce a bývalá přítelkyně otce o placení jeho dluhů, pokládám za mizivou. V opačném případě svůj dotaz prosím doplňte.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že v případě, kdy by Vašeho manžela kontaktovala bývalá přítelkyně jeho otce a žádala po něm placení otcových dluhů, má Váš manžel možnost ji odkázat na příslušného insolvenčního správce. Toho naleznete v insolvenčním rejstříku u řízení, které je vedeno na jméno otce - více viz www.justice.cz
Pro úplnost dodávám, že v případě smrti manželova otce, mají jeho potomci právo dědictví odmítnout. Jinak zříci se otce nelze.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna Společnou cestou