Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Mám dluh u České pojišťovny
Otázka
Dobrý den. Potřebovala bych poradit. Pár let zpět jsem měla špatné obdobi, kdy jsem zůstala bez práce a s psychickými problémy. V tu dobu jsem si neplatila sociálni ani zdravotní pojistění. Tím pádem mi na pojišťovně vznikl dluh. Bohužel se to dostalo až do správního řízeni a nakonec mi obstavili bankovní účet. Teprve tento měsíc se mi podařilo najít si práci, kde jsem schopna i se svými psychickými problémy vydržet. Peníze mi nebudou chodit na účet, ale budu je dostávat v hotovosti. Svůj dluh u zdravotní pojišťovny samozřejmě chci vyřešit, nejlepe nějakým splatkovým kalendářem. Jen mám teď strach, že když za mě začne platit můj zaměstnavatel pojištění, dozvi se na pojišťovně, že jsem zaměstnaná a vezmou mi celou výplatu. Také jsem chtěla sama zajít na pojišťovnu a domluvit se s nimi na nějakých splatkách, jen mám strach abych nepřišla o celou výplatu v případě, že by se splatkami nesouhlasili. Proto bych teď potřebovala poradit jak se zachovat. Predem děkuji za odpoved.
Odpověď
Dobrý den,
podle informací, které ve svém dotaze uvádíte, dovozuji, že máte dluh na zdravotním pojištění. Píšete, že je u České pojišťovny - to je ale komerční pojišťovna, nikoliv pojišťovna, která poskytuje tzv. veřejné zdravotní pojištění. V každém případě, postup, jak takovou situaci řešit, bude obdobný. Pro zjednodušení (a vzhledem k tomu, že jde o častější situaci) budu pracovat s verzí, že jde o dluh na veřejném zdravotním pojištění.
Pakliže je proti Vám vedená exekuce, je jisté, že exekutor postihne také Vaši mzdu v novém zaměstnání. Moc chválím, že si necháte mzdu vyplácet v hotovosti (na zablokovaném účtu byste se k ní jen velice těžko dostávala). Mzda může být v případě exekuce postižena, zákon to umožňuje, ale dává tomu i velice jasná pravidla. Platí, že nesmí být postižena celá mzda - ale vypočítává se tzv. nezabavitelná část mzdy, kterou zaměstnanec / dlužník musí dostat vždy vyplacenou. Zbytek (tedy to, co je navíc, dostává exekutor). Můžete si spočítat, jak to ve Vašem případě bude - a to například na těchto stránkách: https://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-srazky-ze-mzdy.php?stayform=true Je třeba vyplnit čistou mzdu (tedy po odečtení srážek na zdravotní a sociální pojištění a zálohy na daň). V dalším řádku označujete, zda jste vdaná nebo ne (v manželství je vyšší nezabavitelná částka). Dále označíte, kolik máte vyživovaných dětí (s počtem dětí nezabavitelná částka roste). Nakonec je třeba zaškrtnout, zda jde o přednostní pohledávku nebo ne - pokud jde skutečně o dluh na veřejném zdravotním pojištění, pak je to přednostní pohledávka.
Kalkulačka Vám vypočítá dvě částky: Exekuční srážka ze mzdy dlužníka, to je ta částka, kterou zaměstnavatel odešle exekutorovi. Částka mzdy poslaná po srážce na účet, to je Vaše nezabavitelná částka z této konkrétní mzdy (samozřejmě pokud to máte domluvené u zaměstnavatele, bude Vám vyplácet v hotovosti).
Je jasné, že každý měsíc tyto částky budou trochu jiné - v závislosti např. na počtu směn, zda Vám zaměstnavatel vyplatí odměnu, příp. pokud budete čerpat dovolenou nebo budete v pracovní neschopnosti. Je také třeba říct, že výpočet těchto částek se řídí zákonem a nezabavitelnou částku nelze snížit - nemůžete dát zaměstnavateli pokyn, aby strhával a posílal více. Můžete teoreticky ze své nezabavitelné částky šetřit a případně posílat exekutorovi nebo věřiteli něco nad rámec exekučních splátek - ale je to asi dost nezvyklý případ.
Ve věci dlužného zdravotního pojištění bych se ráda ještě zmínila o dvou aspektech.
Za prvé - je dobré udělat si "pořádek" v dobách pojištění - je možné, že třeba zjistíte, že část pojistného ve skutečnosti nedlužíte, protože jste byla tzv. státním pojištěncem. Stává se to někdy např. u maminek, které zapomenou nahlásit, že se jim narodilo druhé miminko a pobírají na něj rodičovský příspěvek - ale zdravotní pojišťovna o tom neví - stačí pak zpětně doložit, že tato situace byla a tím pádem maminka nebyla povinna hradit si pojistné sama. Je možné, že zjistíte, že u Vás byl důvod, pro který jste se stala státním pojištěncem a bude stačit to zpětně doložit. Pokud však již byla zahájena exekuce, pojišťovny to zpětně většinou nechtějí řešit. Ale určitě je možné to alespoň zkusit. Více k tomu můžete zjistit například zde: https://www.vzp.cz/platci/informace/stat/za-koho-plati-pojistne-stat
Druhá věc, která se týká dluhu na zdravotním pojištění, je možnost požádat si o odpuštění penále. Pokud vznikne dluh na zdravotním pojištění, pojišťovny k němu "přidávají" tzv. penále. Bohužel taková penále mohou často i převýšit původní dlužné pojistné. Nicméně zdravotní pojišťovny zpravidla po uhrazení dlužného pojistného, pokud si dlužník požádá, penále někdy odpouští. Je třeba, aby žádost byla doručena do tří let od právní moci výkazu nedoplatků. Není moc časté, že by pojišťovny odpouštěly penále, pokud je dluh již v exekuci, ale i tak bych to případně doporučila vyzkoušet.
V dotaze zmiňujete dojednání splátek dlužného pojistného - zde bych jen upozornila, že běží-li již exekuce a Vy si sjednáte přímo s pojišťovnou splátky, pak se exekuce nijak nepřerušuje. Může tak nastat situace, kdy Vám budou prováděny srážky z příjmů a k tomu budete zavázána hradit splátky. Pokud byste je nehradila, pak by to mohlo mít vliv na posuzování odpuštění penále.
S pozdravem
Markéta Vávrová
Občanská poradna Společnou cestou