Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Placeni pohledavky u Uradu pro zastupovani statu ve vecech majetkovych
Otázka
Dobry den,
od Uradu pro zastupovani statu ve vecech majetkovych jsem dostala Vyzvu k vraceni statniho prispevku na individualni bytovou vystavbu s prislusenstvim. Jedna se o statni prispevek, ktery dostali nekdy v 90. letech mi rodice, kteri pred nekolika lety zemreli. Urad mi pise, ze protoze jsem v ramcu dedickeho rizeni ziskala od rodicu majetek (spolecne se svym bratrem) jsme oba odpovedni za plneni zavazku. K neplneni zavazku doslo, protoze stavba domu nebyla kolaudovana do 10 let. To znamena, ze k vymahane castce 60 000 Kc pribudou uroky z prodleni 8,5% od roku 2001, coz cinni dalsich zhruba 120 000 Kc. Chtela bych poprosit o radu, zda mohou castku pozadovat i ode mne, kdyz v ramci notarskeho zapisu pri reseni dedictvi bylo dohodnuto, ze stavba (na kterou se vraceni prispevku vztahuje a ktera byla vedena 1/3 bratr, 2/3 rodice), ze me prislusne dily po rodicich na stavbe budou prevedeny na meho bratra. V ramci dedickeho rizeni jsme tez nebyli upozorneni na zadnou pohledavku, pouze na pohledavku 1 nezaplaceni odpadu, ktera byla v celkove vysi dedictvi zohlednena. Muj dotaz zni-musim se zucastnit zaplaceni pohledavky, i kdyz se jedna o objekt, ktery je po dedickem rizeni v majetku meho bratra? Dekuji.
Odpověď
Dobrý den,
Váš dotaz je poměrně hodně složitý a aby bylo možné na něj odpovědět, bylo by třeba seznámit se jednak s listinami týkajícími se státního příspěvku na individuální bytovou výstavbu a dále pak s dědickým rozhodnutím po zemřelých rodičích.
Jelikož píšete, že od smrti rodičů uběhlo již několik let, je možné, že by se mohlo namítat promlčení pohledávky, popřípadě by se mohlo žádat o prominutí zaplacení. Toto jsou však jen návrhy možných variant, které by bylo třeba prověřit řádným prozkoumáním příslušných úředních listin, jejichž obsah neznám.
Naše poradna poskytuje odborné sociální poradenství a proto bych Vám doporučovala obrátit se o radu na advokáta, kterého si můžete dohledat na webových stránkách České advokátní komory.
Níže Vám zasílám internetový odkaz na článek uveřejněný na stránkách Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který popisuje situaci dalších lidí, jimž se stala podobná situace jako Vám.
https://uzsvm.cz/dotaci-na-sve-domky-musi-vratit
Pokud jde o odpovědnost dědiců za dluhy zůstavitele, pak pokud dědici neodmítnou dědictví nebo není-li učiněna výhrada soupisu majetku a výzva na věřitele, za dluhy odpovídají. Vzdání se dědictví ani dědická dohoda o rozdělení dědictví nebrání věřiteli vymáhat dluh po všech dědicích (a ti ať se následně mezi sebou vypořádají).
Přeji, aby se Vám podařilo Vaši situaci vyřešit co nejlépe!
S pozdravem
Jindřiška B. Mattasová
Občanská poradna Společnou cestou