Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Otec má dluhy, můžou exekutoři zabavit můj dům?
Otázka
Dobrý den, můj otec je zadlužený u více institucí. Matka se bojí, že když příjdou exekutoři, zabaví jí její dům, který zdědila po svém otci. Otec má v domě trvalé bydliště. Je možné, že když přepíše dům na své děti, tedy na mne a mého bratra, vyhne se tím zabavení domu? A ještě, v případě, že budu mít v domě PC sestavu, která je firemním majetkem společnosti, u které pracuji, mohou ho exekutoři zabavit? Z předešlých zkušeností již vím, jak se exekutoři chovají povýšeně a vůbec nevnímají co jim člověk říká. Když bude na PC sestavě polepka firmy, která ji vlastní, můžou ji zabavit?
Děkuji předem za odpověď Lucie Hladíková
Odpověď
Dobrý den,
Předně je třeba odlišit dvě situace, a totiž zda závazky Vašeho otce spadají do společného jmění manželů, nebo se týkají výlučně jeho osoby. Závazky budou spadat do společného jmění manželů v případě, že Vaši rodiče jsou manželé a závazky vznikly za doby trvání manželství. I při splnění těchto podmínek závazky nebudou spadat do společného jmění, pokud se Váš otec zadlužoval v rozsahu, který přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům obou manželů a zároveň tyto závazky převzal bez souhlasu Vaší matky. Míra přesahující přiměřené majetkové poměry manželů je relativní kritérium, záleží na výši dluhu ve vztahu k příjmům Vašich rodičů, např. při celkových příjmech kolem 40.000 by závazek nad 100.000 již mohl být posuzován jako nepřiměřený.
Pokud by závazky Vašeho otce měly spadat do společného jmění, pak by obavy Vaší matky byly opodstatněné. Věřitel by mohl žalovat na plnění nejen Vašeho otce, ale spolu s ním i Vaši matku, na jejíž dům by následně mohla být nařízena exekuce (i když poslední judikatura Nejvyššího soudu, dává naději i v tomto případě). Pokud by závazky Vašeho otce do společného jmění nespadaly, exekuce na dům, který je ve výlučném vlastnictví matky, by nařízena být nemohla. K nařízení exekuce prodejem nemovitosti je totiž nutný doklad z katastru nemovitostí, z nějž je patrné, že povinný (v tomto případě jen otec) je vlastníkem příslušné nemovitosti.
Co se týče movitých věcí v domě, zde je situace jiná. Podmínkou nařízení exekuce na movité věci není žádný doklad, postačí důvodné přesvědčení exekutora o tom, že věc patří povinnému. Důvodné přesvědčení je dáno už tím, že má otec v domě trvalé bydliště (naopak u exekuce prodejem nemovitosti trvalé bydliště nehraje roli). Budete-li exekutorovi ukazovat nálepky a doklady od firmy, jíž PC sestava patří, může na to on slyšet i nemusí. Jestliže věci zabaví (je k tomu oprávněn), je třeba je vymáhat zpět podáním vylučovací žaloby, v níž bude firma (jakožto vlastník) prokazovat, že věc patří jí a je třeba ji proto z exekuce vyloučit.
Za Občanskou poradnu Jižní Město
Petra Lomozová a Ondřej Načeradský