Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Peníze v těhotenství...
Otázka
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 3.měsíci těhotenství, bydlím bez budoucího otce svého dítěte, bydlím sama, v podnájmu, nejsem zaregistrovaná na pracáku. V době kdy jsem otěhotněla jsem nebyla zaměstnána. Platím si sama sociální a zdravotní. Chci se zeptat jestli mám od státu nárok na nějakou peněžitou pomoc, nedostávám od státu nic. Ano můžu si za to sama že mě vyhodili z pracovního úřadu, avšak stalo se. Avšak se mi zdá divné, aby kdejaký bezdomovec mě nárok na peníze a já jako těhotná, navíc od září při dálkovém studiu, abych nedostala ani korunu. Děkuji a moc prosím o odpověď.
Odpověď
Dobrý den, existují jen dva systémy dávek poskytovaných státem, jde o dávky státní sociální podpory a dávky hmotné nouze. Jelikož jste zatím bezdětná, připadá z dávek státní sociální podpory v úvahu jen příspěvek na bydlení. Pokud však skutečně bydlíte v podnájmu a nikoliv v nájmu, pak není nárok ani na tento příspěvek. Poté, co se dítě narodí, budete moci žádat o rodičovský příspěvek, přídavek na dítě a sociální příplatek. Tyto dávky se poskytují v závislosti na příjmu. Více informací o těchto dávkách naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/2. O tyto dávky se žádá na úřadě práce či na kontaktním místě úřadu práce (v Praze je kontaktním místem přad městské části – odbor dávek státní sociální podpory).
Dávky hmotné nouze jsou poskytovány osobám či rodinám, které nemají dostatečné příjmy a jejichž celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost. Současně si tyto příjmy nemůže z objektivních důvodů zvýšit (vlastní prací, uplatněním nároků a pohledávek, prodejem nebo využitím majetku) a vyřešit tak svoji nelehkou situaci vlastním přičiněním. Tyto dávky zahrnují příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a okamžitou mimořádnou pomoc. Více informací naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/5. Žádost o tyto dávky se podává na pověřeném obecním úřadě – odbor hmotné nouze. Překážku však zde může být skutečnost, že nejste vedena v evidenci úřadu práce. Osobou v hmotné nouzi totiž není osoba, která není vedena na úřadě práce. Pokud jste tedy byla vyřazena z evidence na základě porušení nějaké povinnosti, pak doporučuji se zaregistrovat jakmile uběhne doba, po kterou senemůžete na úřad práci znovu zaregistrovat (tato doba činí 3 či 6 měsíců podle důvodu vyřazení viz § 30 z.č. 435/2004 Sb.). Orgán pomoci v hmotné nouzi však může v odůvodněných případech určit, že bude považovat za osobu v hmotné nouzi i osbu, která není vedena na úřadě práce.
V souvislosti s porodem a péčí o dítě v několika týdnech po se v některých případech poskytuje peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Tato peněžitá dávka je dávkou nemocenského pojištění. Jelikož nejste zaměstnaná a tedy účastna nemocenského pojištění, nevznikne Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Hned po porodu Vám bude vyplácen rodičovský příspěvek podle pomalejší varianty tj. 7 600 Kč do 21 měísců věků dítěte a následně 3 800 Kč do 4 let dítěte. Kdyby se Vám podařilo nastoupit ještě před porodem do zaměstnání, mohl by Vám vzniknout nárok na PPM, pokud získáte dobu účasti na nemocenském pojištění v období dvou let před porodem v délce 270 kalendářních dnů (k době pojištění ze současného pracovního poměru lze započíst doba pojištění na základě předchozích pracovních poměrů v období dvou let před porodem). Kdybyste nezískala potřebnou dobu pojištění, pak by Vás mohl lékař uznat práce neschopnou v době 6 týdnů před očekávaným porodem a náleželo by Vám nemocenské v souvislosti s porodem. Skutečnost, že Vám vznikl nárok na PPM nebo nemocenské v souvislosti s porodem má vliv na možnost zvolit jinou variantu čerpání rodičovského příspěvku. Mohla byste zvolit tříletou variantu, výš rodičovského příspěvku by v tomto případě byla 7 600 Kč do 3 let dítěte.
Dále je třeba zabývat se Vašimi nároky vůči otci dítěte. Lze požadovat příspěvek na úhradu některých nákladů neprovdané matce. Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.Tento příspěvek slouží k úhradě nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím, jde tedy o náklady, které by bez těhotenství nevznikly, jde o náklady matky, nikoliv dítěte. Může jít o náklady na zlepšenou výživu, těhotenské šaty, doplatek některých léků v souvislosti s těhotenstvím apod, nelze však uplatnit náklady na výbavičku, kočárek, postýlku, neboť jde o nároky dítěte, které se přiznávají dítěti při úpravě jeho výživného. Nárok lze uplatnit ve chvíli, kdy bude určeno otcovství k dítěti. K zajištění úhrady těchto nákladů, jakož i k zajištění výživy dítěte po dobu, po níž by zaměstnankyni podle zvláštního předpisu náležela mateřská dovolená (28 týdnů), může soud na návrh těhotné ženy uložit tomu, jehož otcovství je pravděpodobné, aby potřebnou částku poskytl předem. V tomto případě je nutné podat návrh před narozením dítěte. Na rozdíl od prvního případu náklady, které mají být zajištěny zahrnijí také výživu dítěte. Je tedy na Vás, jestli podáte návrh po určení otcovství nebo před narozením dítěte. Pro úplnost dodávám, že otcovství lze určit buď souhlasným prohlášením rodičů před matrikou nebo soudem, a to ještě před jeho narozením, nebo v rámci soudního řízení o určení otcovství po narození dítěte. Po narození dítěte doporučuji podat návrh na úpravu poměrů k nezletilému dítě, tj. komu bude dítě svěřeno do péče a jaké bude výživné. Pokud budete podávat návrh na určení otcovství, pak je toto řešeno v rámci tohoto řízení. Za Občanskou poradnu o.s. Společnou cestou Květa Kudová