Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nárok na podporu od ÚP po ukončení RP
Otázka
Dobrý den, dne 25.9 2010 mi končí RP, kdy dcera dosáhne tří let. Zajímalo by mě, jak postupovat. Předtím jsem byla vedena na ÚP a nastoupila jsem na MD a následně pak na RP. Budu mít nárok na nějakou podporu v nezaměstnanosti a musím se nahlásit do tří dnů? Ještě by mě zajímalo, dokdy se musím nahlásit i na zdravotní a soc. pojišťovně (HZP). Do školky mi dcerku nevzali, až v březnu 2011 jdeme teprve na zápis- tudíž by se dalo předpokládat, že nastoupí do školky až v 9/2011. Manžel pracuje a babičky nemáme(hlídání). Bojím se, že v době kdy budu vedena na ÚP mi nabídnou zaměstnání a já budu muset z těchto důvodů odmítnout. Budu muset tudíž podporu z ÚP vrácet? (Jestliže mi na ni vznikl nárok). Slyšela jsem, že mě můžou i vyřadit z evidence uchazečů na půl roku, odmítnu-li ÚP nabízenou práci. Jinak jsem ČID a mám ZTP . Děkuji za případné odpovědi:-)
Odpověď
Dobrý den,
pokud Vaši situaci správně chápu, tak jste v posledních třech letech nebyla zaměstnána ani nevykonávala žádnou výdělečnou činnost. I v takovém případě Vám lze poskytnout podporu v nezaměstnanosti a to díky tomu, že doba péče o dítě mladší 4 let je považována za náhradní dobu zaměstnání. Podpora počítaná z takovéto náhradní doby se v současnosti vyplácí v částkách: 3 435 Kč první dva měsíce, 2 748 Kč třetí a čtvrtý měsíc a 2 519 Kč pátý měsíc (osoby do 50 let mohou čerpat podporu po dobu 5 měsíců).
Je samozřejmě na Vás, zda se budete chtít na úřadu práce registrovat - nic Vás k tomu nenutí, pakliže jste si schopna zajistit prostředky na obživu jinak. Stejně tak je na Vás, zda se registrujete za tři dny nebo za měsíc. Lhůta tří dnů není o tom, že by se člověk v této lhůtě musel na ÚP registrovat - "kouzlo" této lhůty spočívá v tom, že přihlášením v této lhůtě nedojde ke vzniku "mezery" mezi výkonem zaměstnání (či náhradní lhůtou), jelikož se Vaše registrace datuje zpětně ke dni následujícímu po dni, ve kterém skončilo Vaše zaměstnání (či náhradní lhůta). Registrace do tří dnů je tudíž "nutná" pouze tehdy, pokud chcete, aby nevznikla žádná "mezera". To ve Vašem případe není, jak si dále ukážeme, nezbytně nutné, jelikož z hlediska pojištění můžete brýt krytá i na základě jiných skutečností.
Z hlediska zdravotního pojištění není situaci třeba řešit, jelikož pojištění Vám může být hrazeno státem jak z titulu pobírání invalidního důchodu, tak z důvodu celodenní osobní péče o dítě mladší 7 let. Z hlediska zdravotního pojištění lze tudíž doporučit maximálně tak nahlásit zdravotní pojišťovně, že po skončení rodičovské dovolené budete stále "státním" pojištěncem a to z jednoho či druhého důvodu.
Pokud jde o sociální pojištění, tak u nemocenského pojištění není o čem mluvit - v současnosti nemáte nemocenské pojištění a ani případná registrace na úřadě práce by Vám toto pojištění nezaložila. Na jedné straně tak nemůžete počítat s tím, že byste z tohoto pojištění mohla získat nějaké dávky (nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství, vyrovnávací příspěvek), ale na druhou stranu Vám zde nevzniká žádný dluh.
U důchodového pojištění se rovněž nemusíte bát nedoplatků - nejste výdělečně činná, takže z hlediska tohoto pojištění můžeme zkoumat maximálně tak to, zda a co Vám může být započítáno jako náhradní doba důchodového pojištění. Ani zde v současnosti registraci na úřadě práce nepotřebujete - doba péče o dítě do čtyř let věku se považuje za náhradní dobu důchodového pojištění sama o sobě.
Nemohu posoudit, s jakou pravděpodobností se pro Vás na úřadě práce najde vhodné zaměstnání (záleží na Vaší kvalifikaci, praxi, situaci v regionu...). Nezbytná péče o dítě do čtyř let věku je sice považována za "vážný důvod" pro který uchazeč o zaměstnání může odmítnout nabízené "vhodné" zaměstnání, ale v praxi do značné míry záleží na posouzení příslušného úřadu - sice lze žádat, aby šlo o zaměstnání, které umožňuje skloubit práci a péči o dítě, ale těžko lze uspět s argumentem, že si ve skutečnosti žádnou práci najít nechcete, jelikož se chcete plně věnovat dítěti. Případně můžete uvážit, zda-li by si nebylo vhodné případnou registraci předjednat a zjistit, jaká je v místě Vašeho bydliště zavedená praxe. Lidově řečeno co všechno je ochotný úřad práce "zkousnout", než Vám začne dělat potíže.
Vyřazení z evidence uchazečů "za trest" je samozřejmě nepříjemné a to nejen kvůli tomu, že se na úřad práce můžete znovu zaregistrovat až po zmíněných 6 měsících, ale rovněž proto, že to může vést k odnětí případných dávek v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, dávky mimořádné okamžité pomoci). To by nicméně zřejmě nebyl Váš případ, jelikož u Vás by bylo možné z hlediska systému dávek v hmotné nouzi argumentovat tím, že by se u Vás neměla zkoumat možnost zvýšit si příjem prací, jelikož Vaše dítě nemohlo být umístěno v mateřské škole. Vyřazení z evidence a vracení vyplacené podpory jsou dvě různé věci i když samozřejmě nelze vyloučit, že jedna skutečnost je důvodem jak k vyloučení z evidence, tak k vrácení podpory, ale odmítnutí vhodného zaměstnání (bez uznatelného důvodu) mezi takovéto důvody nepatří, takže by došlo maximálně k Vašemu vyřazení.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.