Pokračovat

Dotaz ze dne 26. 8. 2012 03:21.

Otázka

Dobrý den. potřebuji poradit jak,mám dále pokračovat nebo co udělat děkuji.Byl jsem zaměstnaný ve prosperujicí firmě,rok a třičtvrtě.Za celou dobu jsem nemarodil,šel jsem k doktorovi se zády.Okamžitě mě poslal do nemocnice,tam jsem si poležel na kapačkách.Mezi tím jsem dostal vípověd,měsíc a něco mi scházel abych dostal prac smlovu na neurčito.Tak marodím dál,jenomže mi socialka bude končit letos v září.Tak potřebuji poradit co mám udělat za další kroky děkuji za odpověd

Odpověď

Dobrý den,

hned v úvodu se zastavím u toho, že zmiňujete skončení Vašeho posledního zaměstnání. Předpokládám, že zaměstnání již skončilo, okolnosti jeho skončení neřešíte, uvádíte je jen pro informaci a chcete, abych se v odpovědi soustředil na otázku skončení nemocenské.

Předpokládám, že pod skončením "sociálky", rozumíte konec podpůrčí lhůty pro výplatu nemocenské. V takovémto případě se je třeba poradit s ošetřujícím lékařem, zda by s ohledem na Váš zdravotní stav bylo vhodné požádat o prodloužení podpůrčí doby.

Nemocenská má účelově sloužit pro případy dočasné ztráty způsobilosti konat práci (z počátku ve vztahu k sjednané práci, posléze obecně co do možnosti pracovat) a proto je stanovena tzv. podpůrčí doba 380 dnů, po jejímž skončení již nelze vyplácet nemocenskou, byť pojištěnec stále není schopen práci vykonávat. Zákon o nemocenském pojištění počítá se situací, že je pojištěnec na konci podpůrčí doby, nicméně by bylo neúčelné výplatu nemocenské ukončit. Jde o případy, kdy lze očekávat, že pojištěnec v krátké době opět nabude způsobilosti konat práci a tak by fakticky nemělo smysl začít řešit důsledky dlouhodobé ztráty způsobilosti pracovat (než by se vyřešil invalidní důchod, bylo by ho třeba zase odebrat). V těchto situacích je možné podpůrčí dobu nemocenské prodloužit až o tři měsíce, přičemž takto lze postupovat opakovaně a v součtu tak prodloužit podpůrčí dobu až o 350 dnů.

Nebude-li důvod k prodloužení podpůrčí doby, jelikož zřejmě nedojde v krátké době ke zlepšení zdravotního stavu, bylo by se vhodné poradit s lékařem ohledně vyhlídek na získání invalidního důchodu.

Invalidní důchod se v současnosti v závislosti na stupni ztráty pracovní způsobilosti přiznává ve stupni I, II a III. I a II můžeme označit za bývalé "částečné" invalidní důchody, zatímco III za bývalý "plný" invalidní důchod. U osob s invaliditou I a II stupně se předpokládá, že budou dále pracovně aktivní a důchod má sloužit jako přilepšení ke zpravidla nižšímu příjmu. U osob se III stupněm se již předpokládá, že budou důchodem "plně zabezpečeni" nicméně výkon práce se jim nijak neomezuje ani nezakazuje. Např. úřad práce odmítne uchazeče o zaměstnání zaregistrovat pouze v případě, pokud jde o invalidní důchod III stupně ve variantě "nezpůsobilý konat práci ani za zcela mimořádných podmínek".

Vzhledem k tomu, že po skončení nemocenské zřejmě nebudete vědět zda a v jakém stupni invalidní důchod získáte, lze Vám doporučit zaregistrovat se na úřadu práce, přičemž nic nebrání tomu, aby Vám lékař následně vystavil potvrzení o nezpůsobilosti plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání, pokud nebudete zvládat plnit vše co po Vás bude úřad práce požadovat (pokud byste se šel rovnou s takovýmto potvrzením registrovat, úřad by Vás vůbec nezaevidoval).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším