Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
mezinárodní smlouva o sociálním zabezpečením cizinců
Otázka
Ruským rodičům,žijících v ČR se narodila trojčata. Podle jaké mezinárodní smlouvy mají nárok na poskytnutou sociální službu, tj. pracovnice soc. služeb dochází do jejich domácnosti a pomáhá s péčí o děti.
Odpověď
Dobrý den, §40
na prvním místě je třeba vyjasnit, co přesně se skrývá za formulací "žijících v ČR". Poskytování sociálních služeb řeší v ČR zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve kterém v ustanovení § 4 vymezený okruh osob, kterým jsou poskytovány při splnění dalších stanovených podmínek jednotlivé sociální služby. Jde o tzv. oprávněné osoby, kam řadíme:
a) osoby, které jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu,
b) osoby, kterým byl udělen azyl,
c) cizince bez trvalého pobytu na území České republiky, kterým toto právo zaručuje mezinárodní smlouva,
d) občany členského státu Evropské unie, pokud jsou hlášeni na území České republiky k pobytu podle zvláštního právního předpisu po dobu delší než 3 měsíce, nestanoví-li přímo použitelný předpis Evropských společenství jinak,
e) rodinné příslušníky občanů členských států Evropské unie, pokud jsou hlášeni na území České republiky k pobytu podle zvláštního právního předpisu po dobu delší než 3 měsíce, nestanoví-li přímo použitelný předpis Evropských společenství jinak,
f) cizince, kteří jsou držiteli povolení k trvalému pobytu s přiznaným právním postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta v Evropském společenství na území jiného členského státu Evropské unie, pokud jsou hlášeni na území České republiky k dlouhodobému pobytu podle zvláštního právního předpisu po dobu delší než 3 měsíce, nestanoví-li přímo použitelný předpis Evropských společenství jinak,
g) cizince, kterým bylo vydáno povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky za účelem vědeckého výzkumu,
h) cizince, kterým bylo vydáno povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci.
Vybrané sociální služby jsou pak poskytovány komukoliv legálně pobývajícímu na území ČR (pečovatelská služba podle ustanovení § 40 citovaného zákona k nim nepatří).
Mám-li vyjít z toho, že u dotčených rodičů nepřichází v úvahu podřazení pod jiné písmeno, než je c), musíme skutečně pátrat, zda-li existuje mezinárodní smlouva, která by jim takovéto právo přiznávala. V případě občanů Ruské federace mi není známo, že by v současnosti platila mezinárodní smlouva, která by jim právo na takovouto službu zvlášť stanovila. Nejsem nicméně specialista na tyto mezinárodní aspekty, takže se ve věci můžete s dotazem obrátit na Ministerstvo zahraničí ČR, či příslušné orgány Ruské federace (respektive její zastoupení v ČR).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.