nárok na placené volno ze zaměstnání

Dotaz ze dne 17. 12. 2013 10:26.

Otázka

Dobrý den, jsem v situaci, kdy je moje maminka po operaci zlomeného krčku. Nežijeme ve společné domácnosti ani ve stejném městě. Ráda bych věděla, zda mám nárok na placené volno ze zaměstnání, abych se o ni po dobu rekonvalescence mohla starat nebo jestli je možnost nějaké sociální pomoci. V případě, že se o ni budu starat, a budu si muset vzít neplacené volno, nejen nedostanu žádnou výplatu, ale navíc si budu muset po celou dobu platit sama pojištění jak zdravotní tak i sociální. Mám dvě děti, které ještě studují. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

v popsaném případě Vám ze zákona neplyne nárok na placené volno ze zaměstnání, takže k zajištění péče se je třeba dohodnout v zaměstnání na neplaceném volnu.

Z hlediska sociálního pojištění je na Vás, zda-li se přihlásíte k dobrovolnému důchodovému pojištění či nikoliv - z hlediska zaměstnavatele nemáte rozhodný příjem a tudíž za Vás pojistné neodvádí a rovněž zřejmě nebudete mít příjem, ze kterého byste sociální pojištění musela odvádět sama. Pokud nepředpokládáte, že by Vám dotčená doba pojištění podstatným způsobem chyběla, nemusíte důchodové pojištění platit. Nemocenské pojištění pak nelze platit ani dobrovolně, pakliže není příjem, ze kterého by se nemocenské pojištění hradilo.

Komplikovanější je situace u zdravotního pojištění, zde sice u zaměstnavatele nedosahujete v době neplaceného volna žádného výdělku, ale pojišťovně je nutné buď doložit, že spadáte do kategorie "státních pojištěnců" (viz. http://www.vzp.cz/platci/informace/povinnosti-platcu-metodika/2-3-platce-pojistneho-stat) nebo je třeba počítat s tím, že zaměstnavatel bude za Vás hradit zdravotní pojištění odpovídající minimální mzdě, přičemž po Vás při vyjednávání neplaceného volna může požadovat uzavření smlouvy, podle které mu tyto náklady či jejich část musíte hradit.

Z hlediska možného nároku na dávky je třeba posoudit celkovou situaci rodiny - zvláštní dávka pro tyto případy (ošetřovné z nemocenského pojištění) kryje (po notně omezenou dobu) pouze ošetřování člena domácnosti, takže je třeba posoudit obecné nároky na sociální dávky v závislosti na tom, do jaké ekonomickosociální situace se rodina jako celek dostane. Základní informace o jednotlivých dávkách naleznete např. na http://portal.mpsv.cz/soc, popřípadě upřesněte popis situace (složení rodiny, příjmy, bytové podmínky, náklady na bydlení atd.) nebo využijte možnost osobní či telefonické konzultace v některé z občanských poraden (www.obcanskeporadny.cz).

Zvlášť k uvážení bych doporučoval s ošetřujícím lékařem probrat, do jaké míry lze očekávat celkové zhoršení soběstačnosti, respektive posoudit,v jaké míře byla či nebyla Vaše paní matka již před operací soběstačná. Existuje zde totiž zvláštní dávka určená pro případy, kdy dlouhodobý zdravotní stav znemožňuje plnou soběstačnost - příspěvek na péči. Tato dávka může sloužit pro nákup sociálních služeb, ale rovněž ji může Vaše paní matka použít pro to, aby zaplatila za osobní péči poskytovanou blízkou osobou - Vámi. V závislosti na přiznaném stupni by tak teoreticky mohlo být vyřešeno i zdravotní pojištění, jelikož osoby pečující o osobu s přiznaným II., III. či IV. stupněm příspěvku na péči spadají mezi výše zmiňované státní pojištěnce. Informace o příspěvku na péči naleznete např. na http://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek.

Pokud jde o možnost zajištění sociální pomoci pro maminku tak, abyste o ní nemusela sama pečovat, či respektive o ní nemusela pečovat v takové míře, záleží jednak na tom, jaký druh pomoci matka potřebuje (rehabilitační cvičení, zajištění stravy, úklid...) a jaké služby jsou dostupné v místě, kde maminka žije, popřípadě jaké jsou v daném místě možnosti dočasného přestěhování maminky do zařízení, které by tyto služby zajistilo. Pokud jde o potřebné zdravotní služby a jejich možnost poskytnutí v domácnosti či ve specializovaném zařízení, lze doporučit kontaktovat ošetřujícího lékaře, který by měl mít o těchto věcech přehled (nemocnice či větší zařízení mívají pracovníky speciálně pro zajištění těchto věcí). Pokud jde o sociální služby, můžete jednak zkusit sama nahlédnout do jejich registru (http://iregistr.mpsv.cz/) či se zkusit informovat ideálně u pracovníka sociálního (humanitního) odboru dotčené obce, který by opět měl mít představu, jaké služby fungují v dotčené lokalitě.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte či upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším