Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
lze dávky z úřadu práce dorovnat do životního minima?
Otázka
Dobrý den,
jsem nyní na MD, která mi končí v dubnu 2014 (po třech letech) a jelikož bude pro mé dítě místo ve školce až v září, budu muset od dubna do září na ÚP. Zjistila jsem si, že mi bude příspěvek z ÚP vycházet na 3661,- Kč první dva měsíce a po té ještě méně. Ráda bych věděla jestli je možné požádat o nějaký příspěvek na dorovnání do životního minima, které mi vychází na 7020,- Kč (jsem samoživitelka s dvěma dětmi 9 let a necelé 3 roky) Příspěvek na děti nepobírám, neboť se od nás jejich otec odstěhoval teprve koncem loňského roku. Má na sociální dávky nějaký vliv to, že u nás má zatím ještě trvalé bydliště?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Odpověď
Dobrý den,
předpokládám, že v souvislosti s rodičovským příspěvkem jste již zjistila, že při stanovení dávek se vychází z tzv. společně posuzovaných osob, přičemž pokud má být otec dětí vyloučen ze společného posuzování, předpokládá se zde buď rozhodnutí o úpravě poměrů k nezletilým dětem, které děti svěří do Vaší péče a otci bude určeno hradit výživné, nebo se zpravidla požaduje doložit, že jste podala k soud návrh na takovouto úpravu poměrů.
Dorovnání do životního minima v principu odpovídá dávka v systému pomoci v hmotné nouzi, která se jmenuje "příspěvek na živobytí". Nejde přímo o dorovnání do životního minima, ale o dorovnání do částky živobytí, která může být podle okolností vyšší či nižší než částka životního minima. Jako u všech dávek v hmotné nouzi se předpokládá, že tyto dávky budou čerpány v situaci, kdy se člověk ocitá v hmotné nouzi, takže dávka nemusí být vyplacena např. pokud úřad zjistí, že žadatel či s ním společně posuzované osoby mají úspory z kterých mohou ještě nějakou dobu své životní potřeby financovat, nebo může být např. dávka odňata, pokud se žadatel náležitě nesnaží získat příjem (nehledá si práci, byť mu v tom nic nebrání, nepožádá o výživné, byť by na něj zřejmě mohl mít nárok atd.).
I u hmotné nouze bude třeba dosáhnout toho, abyste byla posuzována s dětmi a nikoliv i s jejich otcem - opět zde bude třeba buď předložit rozhodnutí o úpravě poměrů či doložit, že jste návrh na úpravu podala k soudu.
Trvalý pobyt otce je významný v případě, pokud budete žádat o některou z dávek na bydlení (příspěvek na bydlení, pakliže se jedná o nájem či vlastnictví bytu, doplatek na bydlení u jiných forem bydlení), nicméně i zde lze požádat o vyloučení otce dětí z okruhu společně posuzovaných osob, s tím, že je třeba doložit, že otec v bytě již tři měsíce nebydlí. Máte-li zájem o bližší informace o tomto (či jiném typu dávek), prosím upřesněte informace (typ bydlení, velikost obce, výši nákladů na bydlení). Popřípadě základní informace k systému dávek naleznete např. na: http://portal.mpsv.cz/soc.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.