Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
mam narok na davky hmotné nouze?
Otázka
Dobry den. přišla jsem v lonskem roce o zaměstnání a sem vedena na UP ale nemohu zatím sehnat zaměstnání.CHtěla sem požádat o dávku hmotné nouze jelikož mi v květnu 2014 skončila podpora v nezaměstnanosti.Jsem vdaná ale s manželem jiš dva roky nežiju.Zdržuji se u přítele a sem uplně bez penez na jidlo a nemam na podání žádosti o rozvod.Bylo mi zděleno že bez ní neman nárok na dávku hmotné nouze.Jsem v situaci kdy nemam žádné příjmi a nevím si rady co dál.Prosím o radu.Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
na základě Vašeho dotazu se domnívám, že pracovnice úřadu práce Vás informovala o „nutnosti“ rozvodu kvůli tomu, že jste patrně stále posuzována společně se svým manželem (byť spolu fakticky nežijete a nehospodaříte). V této situaci můžete požádat o vyloučení manžela k okruhu společně posuzovaných osob. O vyloučení lze požádat, pokud spolu alespoň tři měsíce fakticky nežijete. Zároveň si dovoluji upozornit, že samotná žádost o vyloučení nestačí. Z Vaší strany bude nutné, abyste byla schopna prokázat, že s manželem skutečně nežijete. Jedním z důkazů bývá právě podaná žádost o rozvod. Dalšími důkazy mohou být evidenční list, ve kterém je uveden počet osob, kopie oznámení o změně v počtu osob v domácnosti, písemné svědecké výpovědi sousedů, případně místní šetření ze strany pracovníků úřadu práce. Ve svém dotaze zmiňujete, že nemáte dostatek prostředků na uhrazení soudního poplatku za podání návrhu na rozvod. Ráda bych Vás uklidnila v tom smyslu, že je možné požádat o osvobození od soudních poplatků za rozvod. Předpokladem je podání žádosti o osvobození od soudních poplatků a doložení Vašich příjmových a majetkových poměrů.
Ohledně společného posuzování osob jsem nucena Vás upozornit, že v situaci kdy nebudete společně posuzovaná s Vašim manželem, můžete být posuzována se svým přítelem, pakliže vedete společnou domácnost (opak je nutné prokázat). V případě kdy byste byli s přítelem společně posuzováni, byly by zkoumány přítelovy majetkové a výdělkové poměry a není tedy vyloučeno, že by následně úřad práce došel k závěru, že vzhledem k přítelově majetkové a příjmové situaci a vaší společně vedené domácnosti, by Vás měl živit a tudíž by Vám nárok na dávky nevznikl. Druhou možností je, že byste mohli být s přítelem shledání oba jako osoby v hmotné nouzi a dávky by Vám přiznány byly. Tato varianta přichází v úvahu zejména v situaci, kdy by měl přítel nízký příjem, či by jeho příjem činily sociální dávky (např. invalidní důchod, podpora v nezaměstnanosti apod.). Podotýkám, že při posuzování nároku na příspěvek na živobytí se zohledňuje také určitá část nákladů na bydlení.
Dalším kritériem který se zkoumá při posuzování nároku na dávky (mám nyní na mysli příspěvek na živobytí), je uplatnění svých nároků a pohledávek, mezi které se řadí také výživné. Neznamená to však, že nemůžete požádat o dávku, a že Vám nemůže být přiznána. V § 27 zákona o hmotné nouzi je totiž uvedeno. "Pokud nedojde k řádnému uplatnění některého z nároků a pohledávek do uplynutí 3 měsíců, za které pobírá osoba nebo společně s ní posuzovaná osoba příspěvek na živobytí, má se za to, že jde o osobu uvedenou v § 3 odst. 1 písm.c). tj. jde o osobu, která není v hmotné nouzi, jelikož prokazatelně neprojevuje dostatečnou snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněním.
V praxi to tedy znamená, že můžete podat žádost o přiznání příspěvku na živobytí, současně požádat o vyloučení manžela z okruhu společně posuzovaných osob viz výše a zároveň do tří měsíců (ideálně však co nejdříve) byste měla předložit dohodu o výživném manželky (pokud manžel uzná, že by Vám měl výživné poskytovat), případně uplatnit své právo u soudu (podat návrh). Po rozvodu by pak po Vás mohlo být požadováno uplatnění nároku na výživné rozvedené manželky (opět buď dohodou nebo návrhem k soudu). Soud samozřejmě může podle okolností dojít k závěru, že manžel/bývalý manžel nemá vůči Vám vyživovací povinnost, nicméně úřad může chtít vidět, že jste se o získání výživného alespoň pokusila (doporučujeme probrat s dotčenou úřednicí, jaký postup od Vás v tomto ohledu očekává).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte či upřesněte.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou