davky hmotne nouze duchod

Dotaz ze dne 1. 5. 2015 22:25.

Otázka

dobry den,chci se ješte zeptat je me 42 let mam odpracovano 10 let a pak jen brigady a uřad prace mateřska zas na dohodu o provedeni prace a takhle pořad ted zas pracuji na častečny uvazek a beru hmotnou nouzi 1700 kš stydim se za to a hledam prace ale je to težke syn je adhd.jsem sama nic na neho neberu a je hyperaktivni takže na smeny nemužu nikde delat sam byt nemuže doma zkoušela jsem delat na 3 smeny vyloučeno volala škola večne nepřipravenej byl ja přišla o pul 11 už spal odešla jsem na 2 nešlo to a jina prace proste tam kde bydlim neni jen uklizim každy den na pul uvazku za minimum chci se zeptat zda budu mit vubec nekdy nejaky duchod s temito přijmy a že jsem večne na uřade a hmotne nouzy na bydleni namam to je taky špatny dekuji jsme sami se synem už 6 let dekuji

Odpověď

Dobrý den,

věřím, že situace je nelehká, zvlášť když jste na vše sama. Oceňuji, že se snažíte pracovat. Je to důležité nejen kvůli současnému finančnímu zajištění, ale také pro budoucnost ve vztahu k důchodu, jak se správně ptáte.

Pro získání nároku na důchod, ať starobní nebo invalidní, je důležité získat potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění (nebo náhradní dobu pojištění). Výše důchodu se pak odvíjí jednak od výše příjmů, kterých jste v předchozích letech dosahovala, a dále právě od počtu odpracovaných let (to je doba účasti na důchodovém pojištění a náhradní doby pojištění). Účastí na důchodovém pojištění se rozumí to, že máte zaplaceno pojistné na důchodové pojištění. Pokud pracujete na pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti, pak jej máte hrazeno (tj. jste pojištěna). U dohody o provedení práce se pojistné platí až od příjmu vyššího než 10 000 Kč v měsíci.

Dobu účasti na důchodovém pojištění lze získat i tzv. náhradní dobou - jde o situace, kdy člověk nemůže z objektivních důvodů pracovat, např. péče o dítě do 4 let jeho věku, určitá doba evidence u úřadu práce, doba péče o osobu závislou na péči jiné osoby (jejich seznam najdete na http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/ucast-na-pojisteni/nahradni-doba-pojisteni.htm) .

Nárok na starobní důchod vzniká dnem dosažení důchodového věku, který je ve Vašem případě 66 let a 4 měsíce (narodila-li jste se v roce 1973 a máte-li jedno dítě). Pokud byste žádala o starobní důchod v 66 letech a 4 měsících, pak je třeba mít splněnu dobu účasti na důchodovém pojištění alespoň 35 let (viz výše).

V současné době je možné pobírat starobní důchod i když člověk nemá splněnu potřebnou dobu pojištění (ve Vašem případě v délce 35 let). Důchod je však přiznán až ve vyšším věku. Konkrétnější informace lze najít na http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/davky/starobni-duchody.htm. Právní úprava se v této oblasti poměrně často mění, je tedy možné, že za několik let budou podmínky pro přiznání starobního důchodu jiné.

Pro nárok na invalidní důchod platí u pojištěnce staršího 38 let, že nesplní-li podmínku 5 let pojištění v posledních 10 letech před vznikem invalidity, podmínka potřebné doby pojištění se považuje za splněnou též, pokud v posledních 20 letech před vznikem invalidity získal 10 let pojištění. Opět se zohledňuje doba účasti na pojištění (ze zaměstnání) nebo náhradní doba pojištění (např. péče o dítě do 4 let věku). Podrobnější informace lze opět najít na http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/davky/invalidni-duchody.htm.

V předchozím dotaze jste se ptala na příspěvek na bydlení, proto se zde o něm již nebudu zmiňovat. V tomto ani předchozím dotaze neuvádíte, že byste pobírala přídavek na dítě, což je dávka, která bývá často vyplácena rodinám s dětmi. Jde o dávku státní sociální podpory, kterou vyplácí příslušný úřad práce. Nárok má rodina, kde příjem společně posuzovaných osob (ve Vašem případě pravděpodobně Váš a synův) nepřesáhne 2,4násobek životního minima (vaše a synovo životní minimum je 5 150 Kč - pokud tedy Váš příjem zjevně nedosahuje 12 360 Kč měsíčně, mohla byste na něj mít nárok, výše příspěvku na 6ti leté dítě je 610 Kč). Podat žádost lze kdykoli, je možné žádat o vyplacení přídavku až tři měsíce zpětně, dokládají se příjmy za kalendářní rok 2013 (nikoli tedy současné příjmy).

Dále doporučuji zkusit požádat o příspěvek na péči pro osobu závislou na pomoci jiné osoby. Jde o dávku, která je vyplácena tomu, kdo má takové zdravotní problémy, že není schopen sám si zajistit běžné denní úkony. Mohou o něj žádat i rodiče dětí, které mají nějaké zdravotní postižení. Na webových stránkách Asociace dospělých pro hyperaktivní děti je diskuse rodičů o tom, že jim byl příspěvek přiznán - http://www.adehade.cz/diskuze/28-prispevek-na-peci/. Nevím, nakolik sama diagnoza ADHD postačuje k přiznání příspěvku, ale doporučuji zkusit o něj požádat. Žádá se opět na příslušném úřadu práce.

V předchozím dotaze píšete, že otec syna přispívá na výživné 1 500 Kč. Nevím, nakolik je možné požadovat po otci vyšší výživné. Má-li otec takový příjem nebo majetkové poměry, že by mohl přispívat více, pak můžete podat k soudu návrh na zvýšení výživného. Takový návrh je možné podat vždy, když se změní majetková nebo sociální situace na straně dítěte nebo povinného rodiče. Vzor návrhu lze najít na internetu nebo Vám můžeme poslat odkaz mejlem včetně podrobnějších informací.

Dále uvádíte, že "hmotné nouzy na bydlení nemám", předpokládáme, že jste zde zřejmě chtěla žádat o doplatek na bydlení, ale ten Vám nebyl přiznán. V opačném případě se nabízí k úvaze, zda-li byste neměla možnost o tuto dávku požádat (např. jako doplněk k příspěvku na bydlení, pokud nebude sám o sobě dostačovat). Pokud byste potřebovala další informace, je možné se na nás obrátit i telefonicky nebo osobně.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším