Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
žádost o částečný důchof
Otázka
Dobrý den.Mohu se zeptat,mám skoliózu pravé strany páteře.Je možné si zažádat o částeč.in.důchod ikdyž jsem na MD ?Děkuji za odpověd.
Odpověď
Dobrý den,
invalidní důchod je závislý na zdravotním stavu (zda pokles obecné pracovní schopnosti odpovídá některému ze stupňů invalidity) a na získání odpovídající doby pojištění a nikoliv na tom, zda-li jste v současnosti na mateřské dovolené, jste nezaměstnaná nebo pracujete. Ano, čtete správně - výdělečná činnost nevylučuje pobírání invalidního důchodu a to ani "plného" (nyní zvaného invalidní důchod III stupně - viz níže). Samozřejmě by práce měla odpovídat zdravotním stavu - těžko by se vysvětlovalo, že zaměstnanec pobírá invalidní důchod, kdy by neměl být schopen ani stát a pak se zjistilo, že pracuje 12 hodin denně na stavbě, kde tahá těžká břemena.
Požadovaná doba pojištění se stanoví v závislosti na věku žadatele v době vzniku invalidity. U pojištěnců nad 28 let je požadováno pojištění (doba pojištění či pro tyto účely uznaná náhradní doba pojištění) v rozsahu minimálně 5 let za posledních 10 let před vznikem invalidity. U pojištěnců starších 38 let lze alternativně místo této podmínky splnit podmínku pojištění v rozsahu alespoň 10 let za posledních 20 let. U žadatelů do 28 let se požadováné pojištění postupně snižuje, u tzv. invalidity z mládí pak může být invalidní důchod přiznán i když dobu pojištění žadatel žádnou nezískal (protože ostatně dost dobře ani nemohl).
Pokud jde o pokles pracovní schopnosti, tak v současnosti se již nepoužívá dělení na částečný a plný invalidní důchod, ale důchody se dělí do tří stupňů podle procenta poklesu následovně:
méně než 35 % = nejde pro účely důchodu o invaliditu, 35 % až 49 % = invalidita I stupně, 50% až 69 % = invalidita II stupně, 70 % a výše = invalidita III stupně.
Další informace k tomuto naleznete např. na http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/davky/invalidni-duchody.htm.
Stanovení míry poklesu se odvíjí od vyhlášky č. 359/2009 Sb., ve které je obsažena tabulka základních rozpětí pro jednotlivé zdravotní stavy a jejich závažnosti (určí se vždy jedna pro danou situaci rozhodující diagnóza, kterou lze případně o dalších 10 % navýšit - nejde o sčítání všech dílčích stavů).
U skoliózy je jako posudkové hledisko stanoveno:
"hodnotí se rozsah a tíže postižení, závažnost posunu podle Mayerdingovy klasifikace, úhel dle Cobba, přítomnost neurologického deficitu, plicního nebo kardiovaskulárního postižení. Míra poklesu pracovní schopnosti se stanoví podle dopadu stavu na omezení funkčních schopností, zejména na celkovou výkonnost, pohyblivost, schopnost chůze, stání a schopnost zvládat denní aktivity"
stupně závažnosti jsou pak stanoveny:
10 % stav s poruchou statiky a dynamiky páteře, občasné kořenové dráždění, ztížení dlouhodobé chůze, stání, sezení, ohýbání, zachována schopnost zvládat běžné zatížení, některé denní aktivity vykonávány s obtížemi,
40-50 % stav kombinace závažného postižení více úseků s nepříznivou neurologickou symptomatologií, trvalé kořenové dráždění nebo závažné výpadové jevy, závažné postižení nervů, popř. projevy neurogenního močového měchýře, se závažným snížením celkové výkonnosti při běžném zatížení, některé denní aktivity omezeny,
60-70 % stav s těžkou poruchou funkce, např. se ztuhnutím rozsáhlých oddílů páteře, extrémně vytvořená skolióza, spondylolistéza s projevy dráždění nebo komprese míchy, pokles celkové výkonnosti při lehkém zatížení, některé denní aktivity značně omezeny.
Tato posudková kritéria a dělení je vhodné zohlednit, když jsou připravovány zdravotní podklady pro žádost o důchod. Lze se samozřejmě spolehnout na to, jak si podklady vyžádá posudkový lékař a co mu dotázaní lékaři zašlou za podklady, ale osobně bych doporučil s dotčenými lékaři probrat svůj úmysl o důchod žádat a probrat s nimi, do jaké míry je Vaše zdravotní dokumentace pro tyto účely kompletní a jednoznačná, či zda by např. nebylo vhodné ještě provést nějaká další vyšetření, aby bylo následně zcela jasné o který z výše uvedených stupňů se má jednat (při posudkové činnosti se z logiky věci stanoví nejnižší dostatečně prokázaný stupeň, nebo-li nedostatky v dokumentaci jdou v praxi k tíži žadatele o důchod) či např. bylo řádně poukázáno na další diagnózy a na to jak ve spojení s hlavní diagnózou dále zhoršují pracovní schopnost.
V případě potřeby svůj dotaz dále doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.